SC Miercurea Ciuc şi-a apărat titlul naţional la hochei

0
Echipa din Miercurea Ciuc a obţinut titlul cu numărul 12 din palmares * Foto: Marian Burlacu

Echipa de hochei Sport Club Miercurea Ciuc a cucerit astăzi, la Bucureşti, un nou titlu naţional la hochei pe gheaţă, al 12-lea din palmares şi al 4-lea consecutiv. Harghitenii s-au impus în finala cu Steaua Rangers (scor general 4-2), ei impunându-se în ultimul meci cu  6-3 (3-2, 2-0, 1-1).

Disputa a fost afectată de o pană de curent produsă cu câteva ore înainte de meci, în zona în care se află Patinoarul "Mihai Flamaropol" din Bucureşti. Cu toate că a fost pus în funcţiune generatorul electric, instalaţia de răcire a suprafeţei de joc a fost afectată.

La prima pauză a întâlnirii, preşedintele secţiei de hochei a clubului Steaua, Cristian Cârlan, a contestat verbal arbitrajul şi a ameninţat că va retrage echipa de pe teren dacă în următoarele reprize jocul nu va fi arbitrat corect.

Golurile au fost reuşite de Virag (min. 6, 19), Molnar (min. 11), Szocs (min. 27), Moldovan (min. 33) şi Mihaly (min. 60), respectiv Georgescu (min. 2), Timaru (min. 5) şi Butocinov (min. 50).

Este al 12-lea titlu din istoria echipei de hochei din Miercurea Ciuc şi cel de-al 4-lea la rând cucerit de aceasta.