Oltchim a reuşit o victorie prin KO în semifinalele Ligii Campionilor: 35-31 cu Gyor!

0

Victorie fantastică pentru echipa feminină de handbal Oltchim în prima manşă a semifinalei Ligii Campionilor. Condusă cu 13-17 la pauză, după o repriză cu multe inexactităţi în atac, fetele lui Radu Voina "şi-au călcat adversarele în picioare" şi s-au impus cu 35-31. La un moment dat,

Disputa din Sala "Traian" a fost una tacticizată în primele 30 de minute. În ciuda unui debut bun (2-1), Oltchim a început să comită greşeli neforţate, mai ales în fază de atac, ceea ce a permis vedetelor echipei maghiare să-şi ilustreze valoarea. Amorim, în special, Gorbicz şi Loke au reuşit să depăşească uşor apărarea noastră şi, în ciuda unor intervenţii bune ale Luminiţei Dinu-Huţupan, campioana Ungariei a condus cu 17-13 la pauză.

Intrarea Adei Nechita, eroina semifinalei din 2010, a coincis cu o revenire spectaculoasă a Oltchimului. Ea şi colegele sale, Vizitiu, Curea, Ozel, Brădeanu, Meiroşu au reuşit combinaţii de mare efect, intercepţii şi aruncări la limita imposibilului. Unguroaicele s-au clătinat, nici măcar timpul de odihnă cerut de antrenor Karl Eric Bohn nereuşind să "taie" iureşul formaţiei române.

Iar atunci când s-a greşit în atac, poarta echipei noastre a fost ferecată de Luminiţa, care a avut câteva parade senzaţionale, inclusiv în situaţii în care s-a aflat faţă-n-faţă cu adversarele sale.

Au evoluat echipele:

OLTCHIM: Dinu, Tolnai, Knezovic - portari; Băbeanu 2, Curea 7, Managarova 3, Nechita 5, Ardean, Farcău, Meiroşu 2, Vetkova 2, Chirilă, Manea 1, Ozel 3, Brădeanu 5, Vizitiu 5

Antrenor: Radu Voina

GYOR: Haraldsen, Palinger - portari; Toth, Planeta, Radicevici 2, Loke 6, Verten, Gorbicz 9, Kovacsics 2, Amorim 10, Orban, Hornyak 1, Gros, Lekici 1

Antrenor: Karl Eric Bohn

Meciul a fost arbitrat de letonii Zigmars Stolarovs şi Renars Licis, delegaţi EHF fiind Bjorn Ericsson (Suedia) şi Viktor Konoplyastîi (Ucraina).

La partida de ieri, găzduită de Sala "Traian" din Rm. Vâlcea, au asistat circa 3.000 de spectatori, inclusiv un grup de 250 de suporteri ai formaţiei maghiare.

În tribună s-a aflat şi franţuzoaica Allison Pineau, care va juca la Oltchim din senzonul următor.

Meciul retur va avea loc la Veszprem, în 7 aprilie.

FILMUL MECIULUI
Min. 1: Primul gol al meciului a fost marcat de Băbeanu, din aruncare de la 7 metri.
Min. 4: Disputa este echilibrată. Băbeanu transformă o nouă aruncare de la 7 metri şi Oltchim conduce cu 2-1.
Min. 5: Gyor reacţionează imediat. Amorim nu poate fi blocată şi este egalitate la 2.
Min. 7: Pentru prima dată, Gyor este în avantaj (2-3). A marcat Gorbicz.
Min. 7: Oltchim înscrie de trei ori într-un singur minut (!) şi conduce cu 5-3. Frumos contraatacul finalizat de Mangarova, mai ales că echipa noastră era în inferioritate numerică.
Min. 11: Diferenţa se menţine (6-4). Brădeanu înscrie cu o aruncare în forţă. Intrată în poarta Oltchimului, în locul lui Tolnai, Huţupan are primele intervenţii salvatoare.
Min. 18: Perioadă de joc slab al Oltchimului - în şapte minute, campioana României nu înscrie! Gyor conduce la o diferenţă de trei goluri (6-9) şi Radu Voina cere time-out. Degeaba! Brădeanu ratează şi unguroaicele nu iartă: 6-10.
Min. 22: Golurile marcate de Meiroşu, Curea şi Brădeanu, precum şi apărarea mai exactă fac ca Oltchim să se apropie: 9-11.
Min. 29: Echipa vâlceană alternează jocul bun cu erorile neprovocate. Curea înscrie şi Gyor conduce acum "doar" cu 14-12.
Min. 30: Mangarova reuşeşte un nou gol frumos. Karl Eric Bohn cere timp de odihnă. Oltchim - Gyor 13-16.
Min. 30: Lekici reuşeşte un gol de senzaţie, aruncând cu spatele la poarta noastră, în ultima secundă a primei reprize. Gyor conduce cu 17-13 la pauză.
Min. 31; Gyor are acum 18-13.
Min. 31: Ada Nechita înscrie pentru prima dată în acest meci.
Min. 34: Serie incredibilă pentru Oltchim. Vizitiu, Nechita şi Vetkova de două ori aduc egalarea la 18! Cei 3.000 de suporteri ai Oltchimului sunt în delir. Jucătoarele lui Gyor acuză şocul.
Min. 39: "Iureşul" echipei lui Radu Voina n-a luat sfârşit. Iar Huţupan a reuşit să "închidă" poarta echipei sale. Vizitiu (2 goluri), Curea (2), Nechita şi Ozel fac ca Oltchim să conducă acum cu 24-19! În nici zece minute, "galacticele" au înscris de 11 (unsprezece) ori şi să primească numai două!
Min. 46: Oana Manea înscrie primul ei gol, dar ce gol! Oltchim s-a detaşat la şapte goluri: 29-22.
Min. 48: Diferenţa se menţine (30-23).
Min. 54: Câteva ratări ale jucătoarelor noastre permit adversarelor să revină. Gorbicz înscrie de la 7 metri. Oltchim - Gyor 31-27.
Min. 60: Oltchim câştigă cu 35-31. În ultimele secunde, Gorbicz a mai transformat o aruncare de la 7 metri.