Oltchim a pierdut la Buducnost, dar s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

0

Campioană a României la handbal, echipa feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea n-a reușit să se revanșeze pentru eșecul categoric (24-34) suferit pe teren propriu, cu Buducnost Podgorica. Ea a pierdut cu 25-31 (15-17) și returul din Muntenegru, în ultima rundă din Grupa Principală 2 a Ligii Campionilor.

Animată de Katarina Bulatovici (11 goluri) și Bojana Popovici (8), Buducnost a controlat tactic partida, însă un rol important în obținerea acestui succes, al șaselea din tot atâtea posibile, l-a avut portarul german Clara Woltering, care a avut intervenții deosebite.

Oltchim a condus în câteva rânduri, în prima repriză, însă gruparea din Muntenegru a reușit să revină cu ușurință. Ea s-a desprins după pauză, dar mai ales în finalul partidei, atunci când Managarova, Băbeanu și colegele ei au țintit de prea multe ori cadrul porții adverse.

Pentru Oltchim au marcat Managarova 6 goluri, Băbeanu 4, Jovanovici 4, Manea 3, Ardean Elisei 3, Vizitiu 2, Ozel 1, Brădeanu 1 și Chrilă 1.

În ultima etapă a grupelor principale s-au mai disputat următoarele jocuri: Larvik HK - Gyor ETO 32-25, Itxako Navarra - FC Midtjylland  24-21 (Grupa 1), Krim - Metz Handball 28-24 (GP2).