Oltchim s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la handbal

0

Echipa feminină de handbal Oltchim a reușit să câștige cu 30-26 meciul cu Krim Mercator, calificându-se pentru a 5-a oară în semifinalele Ligii Campionilor. În faza următoare, ea va întâlni formația maghiară Gyor.

Disputa cu formația din Ljubljana n-a fost deloc simplă. Fetele lui Radu Voina s-au desprins încă din start, conducând, o mare parte din prima repriză, la două goluri diferență - la pauză a fost 17-15. Krim a ținut în permanență aproape, reușind să egaleze în câteva rânduri (13-13, 17-17, 18-18), însă din minutul 35 campioana României a pus gol după gol pe tabelă, detașându-se la 7 goluri: 27-20 (min. 49)! O contribuție importantă la victoria cu 30-26 a Oltchimului a avut portarul Luminița Huțupan-Dinu, prin paradele sale. În final, formația noastră s-a impus cu 30-26, asigurându-și locul 2 în clasament.

Au marcat: Ardean Elisei 8 goluri, Băbeanu 6, Jovanovici 4, Manea 4, Ozel 3, Managarova 2, Brădeanu 2, Meiroşu 1, respectiv Penezici 4 goluri, Franici 4, Serici 4, Lazovici 3, Koren 3, Mavsar 2, Acimovici 2, Son 1, Hansen 1, Gregorci 1, Gubernici 1.

În aprilie, în semifinale, Oltchim va juca împotriva lui Gyor.  Prima manșă va avea loc la Rm. Vâlcea, iar returul în Ungaria.

La această oră se dispută celălalt meci din Grupa Principală 2, Buducnost - Metz.