HC Zalău s-a calificat în semifinalele Cupei EHF

0

Echipa feminină de handbal HC Zalău a arătat astăzi că victoria cu 27-24 din Franța, de la Nîmes, a fost extrem de importantă în obținerea calificării în semifinalele Cupei EHF. Elevele lui Gheorghe Tadici au terminat la egalitate, 29-29 (12-11), returul, după o evoluție oscilantă.

În primele 30 de minute, HC Zalău a avut doar o dată un avantaj de două goluri (12-10, în minutul 29), fiind pusă deseori în dificultate de gruparea din Hexagon. După pauză, formația transilvană a reușit să se detașeze la șase goluri (27-21, în minutul 55), însă a fost egalată la 29, în ultima secundă, dintr-o aruncare de la 7 metri!

În semifinale s-au mai calificat KiF Vejen (Danemarca), după 25-32 și 35-25 cu Bayer 04 Leverkusen (Germania), Lada Togliati (Rusia) - 38-30 și 34-42 cu Team Tvis Holstebro (Danemarca) - și CB Mar Alicante (Spania) - 26-20 și 26-26 cu Maliye Milli Piyango SK (Turcia).

Tragerea la sorți va avea loc marți, 13 martie.