HC Zalău s-a calificat în finala Cupei EHF

0

Gazdă a ambelor dispute din semifinala Cupei EHF, cu formaţia spaniolă Mar Alicante, echipa feminină de handbal HC Zalău s-a impus cu scorul general 54-46. Aseară, echipa lui Gheorghe Tadici a câştigat cu 30-20 (16-13), iar astăzi ea a pierdut cu 24-26 (13-18). În finală, reprezentanta României va întâlni pe învingătoarea dublei confruntări dintre Lada Togliati (Rusia) şi KIF Velen (Danemarca).

În meciul de astăzi, HC Zalău a avut o evoluţie slabă, fiind condusă la pauză (13-18). Mai multe decât atât, formaţia iberică a devenit ameninţătoare în ultimele 30 de minute, când a condus şi la o diferenţă de şase goluri. În cele din urmă, totul a ieşit bine pentru HC Zalău, care a limitat proporţiile eşecului.

Pentru echipa lui Gheorghe Tadici au marcat următoarele jucătoare: Roxana Rob (7 goluri), Ciuciulete (5), Szucs (4), Czeczi (3), Trif (2), Molfea (2), Beşe (1).

Finala Cupei EHF este programată în 5/6 mai, respectiv 12/13 mai.