UPDATE Cristian Gaţu: "România merită o medalie şi trebuie să lupte pentru ea!"

0

La capătul celor 60 de minute România a învins Muntenegru după un meci haluciant şi ramâne cu şanse mare de calificare în semifinalele Campionatului European. Ultimul obstacol pentru tricolore rămâne Rusia, echipa pe care o vom întâlni joi. Fetele nostre au nevoie de cel puţin un egal pentru a se califica mai departe.

La puţine minute după meci, Cristian Gaţu, preşedintele FR de Handbal, a declarat pentru TVR: "Jocul este în creştere în ciuda problemelor de sănătate ale unor jucătoare. Fetele au strâns rîndurile, iar Ada Nechita şi Talida Tolnai, înlocuitoarele Cristinei Vărzaru şi Paulei Ungureanu, şi-au făcut datoria. România are şanse la medalie. O merită şi trebuie să lupte pentru ea".

Final de meci : România învinge Muntenegru cu 23-21 şi este foarte aproape de calificarea în semifinalele competiţiei.

Min 59 22-20 Fault în atac pentru Roxana Han. S-a oprit din nou cronometrul. 1 minut și 59 de secunde.

Min 58 22-20 Ce noroc avem, am ratat dar adversarele au trimis mingea în bară pe contraatac. Geiger contrată dur. Avem 9 metri. Încă 2 minute și 20 de secunde.

Min 57 22-20 Muntenegru se apropie periculos. Accidentare a Mariei Jovanovic. Moment de respiro și Voina folosește momentul ca un time-out. România a primit două goluri în inferioritate.

Min 56 22-19 Maria Jovanovic marchează pentru Muntenegru. Pierdem mingea pe semicerc prin Stanca.

Min 56 22-18 Stanca se apără fenomenal și scoate un fault în atac. Avem posesia dar Ardean comite la rândul ei fault în atac. Ne grăbim inutil în acest momente.

Min 55 22-18 NEAGUUUUU. De la șapte metri după un fault asupra Ionelei Stanca. Lazavic eliminată 2 minute. Avem superioritate într-un moment crucial al meciului

Min 55 21-18 Savic marchează ușor de pe extremă. Ada Nechita ia la țintă portarul, dar păstrăm mingea.

Min 53 21-17 Tolnai apără un șut dificil, a călcat strâmb, șchiopătează ușor dar nu par a fi probleme grave. Ratăm două acțiuni consecutive de atac. Încă șase minute și jumătate. Trebuie să rezistăm.

Min 52 21-17 Popovic marchează din nou. Han ratează pe un atac prelungit, a comis fault în atac.

Min 51 21-16 GOOOL STANCA. Revenim la cinci goluri. Gol de pe semicerc.

Min 51 20-16 Gol pentru Muntenegru

Min 49 20-15 GOOOOOL NEAGUUU. De la șapte metri, după un fault asupra lui Ionela Stanca.

Min 48 19-15 Fault de șapte metri a lui Geiger pe un contraatac al muntenegrencelor. Marchează Popovic

Min 47 19-14 Neagu greșește pasa la pivot dar se repliază excelent și interceptează pasa pe contraatac a adversarelor.

Min 46 19-14 Fault în atac al Roxanei Han însă românca a fost lovită la față. Radu Voina protestează la decizia arbitrilor.

Min 46 19-14 Primi gol de la Savic, ratăm un contraatac de unu la unu, Brădeanu! Incredibil, dar avem mingea în continuare.

Min 45 19-13 GOOOOOL GEIGER, de pe inter stânga, șut la vinclu, senzațional

Min 44 18-13 NEAGUUUUUUUUUUU de la șapte metri după un fault asupra Oanei Manea. Time out Muntenegru.

Min 43 17-13 Ce șansă a rata România, greșim pe contraatac, dar greșesc și croatele.

Min 42 17-13 APĂRĂĂĂĂ TOLNAI 7 metri și marcă pe contraaatac prin Oana Manea!

Min 41 16-13 GOOOOOOL ELISEI. Ne-am apărat bine pe semicerc, apoi Tolnai a scos din nou un șut a lui Popovic cu ajutorul blocajului iar Elisei a punctat pe contraatac. Superb. Hai ROMÂNIA!

Min 39 15-13 Elisei și Geiger contrate dur. Nu primim decât un 9 metri la