UCM Reșița, victorie în Cupa Cupelor

0

UCM Reşiţa a câştigat, scor 34-30, meciul tur cu Wisla Plock, din 16-imile Cupei Cupelor la handbal masculin. Manșa retur se va disputa în Polonia, sâmbăta viitoare.

Eroul echipei românești a fost portarul Adrian Irimuș, care a făcut minuni între buturi  în nenumărate situații critice pentru defensiva echipei sale. Acesta a contribuit decisiv la victorie, reușind nu mai puțin de 12 intervenții salvatoare în ultimele 20 de minute ale partidei care le-au permis reșițenilor să mențină o diferență constantă de 4-5 goluri în ultima parte a jocului.

După o primă repriză în care au excelat ambele apărări, încheiată cu 16-13 pentru UCM, partea a doua a jocului a oferit un joc mult mai deschis. Adi Petrea, Pârâianu și Ghionea au fost principalii oameni la finalizare ai reșițenilor, susținuți și de Rohozneanu.

Returul se anunță extrem de dificil pentru reșițeni, polonezii alcătuind o echipă redutabilă atât în apărare cât și în atac.