Naţionala României de tineret, învinsă de Franţa

0
Juniorii au pierdut cu 38-29 (16-14)

Naţionala de handbal masculin tineret a României a fost învinsă în cel de-al doilea meci amical susţinut la turneul de la Mahdia (Tunisia), de reprezentativa Franţei, scor 38-29 (16-14).

În meciul de joi seara, handbaliştii antrenaţi de Titel Răduţă au reuşit o primă repriză bună, dar cu cedat iniţiativa după pauză, Franţa detaşându-se la scor.

Marcatorii tricolori fost Tărâţă 9 goluri, Ghiţă 5, Cântec 4, Amihăiesei 4, Hrimiuc 3, Vlad 2, Bujor 1, Băican 1.
În prima partidă amicală din cadrul turneului de la Mahdia, România a învins naţionala ţării gazdă, Tunisia, scor 29-28 (18-16), iar vineri vor întâlni echipa Italiei, în ultimul meci.

Naţionala României pregăteşte meciurile oficiale de calificare la Campionatul Mondial de anul viitor, care se vor derula între 7-10 ianuarie 2011, în compania echipelor Belgiei, Poloniei şi Ungaria. Meciurile se vor desfăşura în Belgia.