Ştiinţa Bacău şi CSU Suceava, înfrângere în turul sferturilor Challenge Cup

0

Echipele de handbal masculin Ştiinţa Bacău şi CSU Suceava au fost învinse în deplasare de portughezii de la Sporting Lisabona, respectiv slovenii de la RD Slovan, în două partide contând pentru manşa tur a sferturilor de finală din Challenge Cup.

Chiar dacă băcăuanii au început meciul în forţă, conducând prima jumătate de repriză, portughezii au reuşit să se replieze şi să ia conducerea pe tabela de marcaj pe care şi-au menţinut-o până la finalul partidei.Ei au învins cu 30-24 (15-13).

În Slovenia, sucevenii au fost conduşi de la un capăt la altul. Gazdele, după ce şi-au asigurat o diferenţă destul de liniştitoare la pauză, 17-12, au forţat în partea a doua pentru o victorie cât mai confortabilă, 31-23.

Retururile vor avea loc la 3 aprilie, la Bacău, respectiv Suceava.