UPDATE: România s-a calificat la Mondiale!!! Gaţu: "România poate reveni în elita handbalului mondial!"

0

Naţionala României de handbal masculin s-a calificat la Campionatul Mondial din Suedia după ce a învins reprezentativa Rusiei în manşa retur a barajului, cu 37-32 (16-13). În tur tricolorii pierduseră cu scorul de 28-32.tragerea la sorţi a celor patru grupe preliminare de câte şase echipe, ale CM din 2011, va avea loc în 9 iulie, la Goteborg.

Preşendintele Federaţiei de Handbal, Cristian Gaţu, a urmărit cu inima la gură meciul băieţilor noştri. El este de părere că România a obţinut o performaţă extraordinară şi poate reveni în elită acestui sport.

"A fost groaznic de emoţionant să privesc meciul, mai ales că jucam la ruşi acasă, care ne bătuseră la Bucureşti. Mi-a plăcut întreaga echipă, mai ales reprezentanţii valului tânăr, cu Csepreghi în frunte. Această calificare e meritul tinerilor şi este un semn bun, după ce ne-am calificat şi în 2009. Au fost 14 ani de absenţă până atunci, dar acum mi se îndeplineşte un vis pe care l-am avut ani de zile. Cred că România poate reveni acolo sus ", a mărturisit Cristian Gaţu.

Formaţia pregătită de Vasile Stângă şi Nicolae Munteanu a jucat mult mai convingătoar decât la Bucureşti. Tricolorii au ajuns în Rusia cu moralul mult mai ridica şi a dominat prima repriză (6-8, min 16), pentru a avea o diferenţă maximă de şase goluri spre pauză (8-14 şi 9-15, min. 27). Tabela a rămas favorabilă echipei României şi după 30 de minute, 13-16.

În cea de-a doua repriză, chiar din prima secundă, românii au pus presiune pe echipa adversă. Ruşii au încercat să îşi revină România a revenit rapid însă, 24-29 (min. 50), fiind calificată la CM, cu zece minute înaintea finalului, care a fost dramatic. Când mai erau cinci minute, Rusia revenise în joc, 29-31, dar tricolorii au mai făcut un efort, 30-35 (min. 59), după un gol de generic al lui Csepreghi. Şania i-a urmat exemplul, 31-36, când mai erau 50 de secunde, iar când Ghionea a marcat de la 7 metri, cu 10 secunde înaintea finalului, bucuria a produs o "explozie" pe banca tricolorilor.

Marcatorii României au fost Csepreghi 8 goluri, Şania 7, Novanc 5, Jurcă 4, Ghionea 4, Florea 4, Stamate 2, Fenici 2, Sabou 1.

Din tabăra Rusiei s-a remarcat Filippov, cu 9 goluri. În tur, tricolorii au cedat la Bucureşti, cu 28-32, iar cu scorul general de 65-64 s-au calificat la CM din 2011.

Celelalte partide europene de baraj se vor derula, după programul: sâmbătă: Cehia-Serbia (23-27, în tur); duminică: Olanda-Austria (15-31 în tur), Lituania-Norvegia (19-27), Ungaria-Slovenia (25-27), Grecia-Germania (20-25), Ucraina-Slovacia (30-25) şi Elveţia-Danemarca (27-32).

În 2009, naţionala României a evoluat la ediţia din Croaţia, după o pauză de 14 ani la nivelul Campionatului Mondial. Prima echipă calificată este Spania, care a eliminat Portugalia (27-26 în tur şi 33-25 în retur).

La CM din 2011 vor participa 24 de echipe, dintre care campioana mondială Franţa, naţiunea gazdă Suedia, primele clasate la CE din 2010 - Polonia, Islanda şi Croaţia, sunt reprezentantele Europei deja calificate la turneul final.

Acestora li se alătură alte şapte echipe naţionale, adică  Japonia, Coreea de Sud şi Bahrain (primele trei clasate ale Campionatului Asiei), Egipt, Tunisia şi Algeria (primele trei clasate ale Campionatului Africii) şi Austrialia (câştigătoarea Campionatului Oceaniei). Acestora li se vor alătura echipele europene, calificate după meciurile de baraj, plus alte trei reprezentative, care se vor califica după jucarea meciurilor din turneul final Pan-American, programat între 22 şi 26 iunie.

Turneul final al CM din Suedia va avea loc între 13 şi 30 ianuarie 2011, oraşele gazdă fiind Malmo, Lund, Kristianstad, Goteborg, Skovde, Jonkoping, Linkoping şi Norrkoping.

Naţionala nostră are un palmares extraodinar la campionatele mondiale. Echipa României are patru titluri mondiale la activ ( 1961, 1964, 1970 şi 1974). Mai mult decât atât aceştia au obţinut şi două medalii de bronz (1967 şi 1990).

Începând din 1995 până în 2009, în Croaţia aceştia nu au mai fost prezenţi la mondiale deloc. După o pauză imensă de 14 ani, România a obţinut un prea slab loc 15.