Naţionala feminină de handbal a pierdut din nou cu Rusia

0

Într-un meci disputat la Trondheim (Norvegia), în această după-amiază, echipa feminină de handbal a României a pierdut cu 31-33 (15-19) în faţa Rusiei. Întâlnirea contează pentru turneul la care mai participă naţionala ţării gazdă şi Croaţia.

"Tricolorele" au repetat astfel evoluţia din septembrie, de la Cupa Mondială. Ele au început bine, au avut cu 1-0, însă mai apoi s-au văzut depăşite clar. Fără gol timp de şapte minute, România s-a văzut condusă cu 12-5!

Campioana mondială şi vicecampioană olimpică a avut şi opt goluri avans, 12-4 (15), dar echipa lui Radu Voina a revenit (12-15), însă Rusia a terminat în avantaj (19-15) prima repriză. După pauză, România a redus diferenţa la un singur gol în minutul 50 (26-27), însă ratările au făcut ca la final tabela să indice un rezultat negativ (31-33). Din echipa noastră s-au remarcat Vărzaru şi portăriţele Ungureanu şi Stanciu.

Mâine, la ora 17.15 România va întâlni Norvegia, iar duminică va juca împotriva Croaţiei.

România a folosit următoarele jucătoare astăzi: Paula Ungureanu, Florentina Stanciu - portari, Cristina Vărzaru (11 goluri), Adriana Nechita (1), Iulia Puşcaşu (2), Ionela Stanca (6), Oana Manea, Cristina Neagu (4), Mihaela Tivadar (1), Adina Fiera (2), Narcisa Lecuşanu (2), Clara Vădineanu, Ramona Maier (2).