Cristina Neagu și Mihai Popescu, cei mai buni handbaliști români în 2010

0
Cristina Neagu este cea mai valoroasă jucătoare română a momentului

Federația Română de Handbal a anunțată că portarul Mihai Popescu și interul Cristina Neagu au primit titlul de cei mai buni handbaliști din țară, în 2010.

Cristina Neagu a fost golgheterul naționalei la Campionatul European din Danemarca și Norvegia, cu 53 de goluri, ea ocupând primul loc și într-o ierarhie realizată după numărul paselor de gol. Componentă a echipei Oltchim, bucureșteanca a câștigat titlul național și a disputat și finala Ligii Campionilor. Cu naționala, a câștigat Cupa Mondială și a obținut medalia de bronz la CE.

Campion național cu HCM Constanța, Mihai Popescu a avut o contribuție importantă la calificarea României la Campionatul Mondial, precum și la cea a echipei sale de club în faza a doua din Champions League.

Portarul Mihai Popescu a reuşit să pareze câteva aruncări ale ibericilor, însă nu a putut evita eşecul de unul singur