Handbal: Amariei a câştigat Cupa Danemarcei

0

Interul naţionalei României, Carmen Amariei, şi-a trecut în palmares Cupa Danemarcei, cucerită sâmbătă cu echipa sa de club FCK Copenhaga, după victoria la limită obţinută în finală în faţa formaţiei SK Aarhus, scor 23-22.

Carmen Amariei a contribuit la victorie cu trei goluri marcate, fiind introdusă pentru prima oară pe teren în minutul opt. Interul tricolorelor a marcat un gol crucial cu care Copenhaga a egalat la 22 atunci când mai erau trei minute rămase din meci.

Finalul a fost unul dramatic, cu Riegelhuth înscriind de la şapte metri pentru 23-22. Copenhaga a rezistat apoi până la final datorită unei intervenţii decisive a portarului Cecilie Leganger, care a fost numită şi MVP-ul partidei, dar şi a unei ratări monumentale a adversarelor, de la şapte metri, în ultimele secunde ale partidei.