Handbaliştii s-au calificat la barajul pentru CM 2011

0
Laurenţiu Toma

Naţionala masculină de handbal a României s-a calificat la barajul pentru Campionatul Mondial din 2011, în urma victoriei în faţa Bosniei-Herţegovina, cu scorul de 29-26 (15-13), duminică seara, la Vantaa (Finlanda).

România a câştigat astfel turneul din Finlanda, cu 6 puncte, urmată de Bosnia, 4 p, Finlanda, 2 p, Marea Britanie, 0 p.

Mai citiţi şi:

Rulmentul Braşov se întăreşte cu foste jucătoare de la Oltchim

Victorie fără strălucire cu amatorii britanici

România a condus permanent în meciul cu Bosnia, în prima repriză având avantaj de unu, două şi chiar trei goluri (4-1, 9-6). Bosnia a avut o revenire, reuşind egalarea în minutul 19 (9-9). Tricolorii s-au mobilizat, au refăcut diferenţa de trei goluri, 15-12, iar la pauză au avut 15-13.

Debutul părţii secunde a fost favorabil echipei noastre, care a mărit avansul la patru goluri, 17-13, bosniacii nereuşind să marcheze în primele cinci minute de la reluare. Bosnia s-a apropiat la un singur gol în minutul 41 (20-19), dar România a fost mai bună şi a câştigat în cele din urmă cu 29-26. Cel mai bun om al meciului a fost portarul Mihai Popescu, el salvând 17 mingi de gol.

În celălalt meci de duminică, Finlanda a surclasat Marea Britanie cu 35-21. România câştigase şi primele două partide ale turneului, 36-27 cu Marea Britanie şi 32-23 cu Finlanda.

Tragerea la sorţi a meciurilor pentru play-off are loc pe 31 ianuarie la Viena. Barajul de calificare este programat pe 12/13 iunie (prima manşă) şi 19/20 iunie 2010 (a doua manşă).

Au evoluat echipele:

Bosnia: Nebojsa Grahovac, Adnan Sabanovic - portari, Damir Doborac (4 goluri), Adnan Harmandic (2), Adnan Jaskic (5), Darko Martinovic (1), Nikola Prce (6), Vukasin Stojanovic (3), Mirsad Terzic (3), Muhamed Toromanovic (2). Antrenor: Vojislav Radja.

România: Rudi Stănescu, Mihai Popescu - portari, Florin Ciubotariu, Alexandru Sabou (5), Marius Sadoveac (1), Marius Novanc (4), Iulian Stamate (2), Cristian Fenici (1), Alin Şania (3), Iuliu Csepreghi (4), Rareş Jurcă (4), Valentin Ghionea (1), Laurenţiu Toma (4). Antrenor: Vasile Stângă.