Oltchim a trecut de Hypo Viena, cu 32-27, şi nu mai poate pierde primul loc

0
Ramona Maier (în roşu) a marcat din nou goluri importante pentru Oltchim Foto: Remus Badea

Galacticele s-au impus cu 32-27 (17-14), în faţa lui Hypo Viena (Austria). Astfel Oltchim Rm. Vâlcea nu mai poate pierde primul loc în Grupa Principală 2 din Liga Campionilor la handbal indiferent de rezultatul meciului pe care îl vor susţine sâmbătă, 20 martie, la Viborg (Danemarca). Adversara campioanei României se va alege între Larvik (Norvegia) sau Gyor (Ungaria).

Cu toate că nu a avut o evoluţie egală, în cele 60 de minute ale întâlnirii cu Hypo Nierderosterreich Viena (Austria), Oltchim Rm. Vâlcea nu a tremurat niciun moment pentru victorie. Fetele lui Radu Voina s-au instalat imediat la conducere (2-0), iar la mijlocul primului mitan s-au detaşat la şase goluri (13-7).

O relaxare prematură a permis adversarelor să se apropie ameninţător, în ultimele minute ale reprizei, când gruparea austriacă a revenit de la 7-13 la 11-13 (min. 26). Oltchim a apăsat din când în când pe acceleraţie, terminând meciul cu o victorie de necontestat (32-27). De remarcat că jucătoarele noastre s-au detaşat prin valoarea individuală, însă au comis şi o serie de erori nepermise la nivelul lor.

Patricia Vizitiu, chiar dacă a avut perioade în care nu s-a văzut, a fost din nou principala realizatoare a Oltchimului. Goluri importante au reuşit Ramona Maier, Steluţa Luca, Cristina Neagu, Narcisa Lecuşanu, Ada Nechita, Adina Meiroşu. O evoluţie bună a avut şi portăriţa Paula Ungureanu, ale cărei intervenţii, îndeosebi de după pauză, au permis campioanei României să-şi conserve avantajul.

Victoria o detaşează pe Oltchim în fruntea clasamentului Grupei Principale 2 din Liga Campionilor, ea având trei puncte mai multe decât Viborg, care nu are nici ea cum să piardă locul 2 şi calificarea în semifinale. Oltchim va juca în Danemarca sâmbătă, 20 martie, un meci pentru orgoliu.

FILMUL MECIULUI

Min. 60: GOOOL, MAIER! Oltchim a câştigat cu 32-27.

Min. 60: Final confuz. O nouă ratare.

Min. 59: Oltchim ratează, însă are primul loc asigurat.

Min. 58: Gol marcat de Oh. Olchim - Hypo 31-27.

Min. 56: GOOOL, NECHITA! Oltchim - Hypo 31-26.

Min. 54: Do Nascimento trimite în bară din aruncare de la 7 metri...

Min. 53: GOOOL, VIZITIU!

Min. 53: Limal înscrie. Oltchim - Hypo 29-26.

Min. 52: Paula Ungureanu a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Do Nascimento, apoi o a doua minge trimisă de aceeaşi jucătoare!

Min. 50: Apără Paula Ungureanu!

Min. 50: GOOOL, MAIER!

Min. 50: GOOOL, VIZITIU! Oltchim - Hypo 28-25.

Min. 49: GOOOL, NEAGU!

Min. 48: GOOOL, ŞIMKUTE!

Min. 46: Maier trimite în bară, Do Nascimento marchează.

Min. 45: Do Nascimento fructifică o aruncare de la 7 metri. Oltchim - Hypo 25-22.

Min. 45: Oana Manea este eliminată două minute.

Min. 44: Apără Paula. Contraatac. GOOOL, NECHITA!

Min. 43: GOOOL, LECUŞANU! De la 7 metri. Oltchim - Hypo 24-21.

Min. 43: Rotis a marcat şi ea (23-21).

Hypo nu renunţă la luptă. Austriecele au marcat din nou (23-20).

Min. 41: GOOOL, MAIER! Oltchim - Hypo 23-19.

Min. 41: GOOOL, VIZITIU! Oltchim pare a se juca cu adversara ei...

Min. 40: Paula Ungureanu a apărat aruncarea de la distanţă a lui Do Nascimento.

Min. 39: GOOOL, MAIER! Contraatac al campioanei României, cu Lecuşanu pe post de servant.

Min. 38: GOOOL, VIZITIU! Oltchim - Hypo 20-18.

Min. 38: Oltchim iroseşte un nou atac. A ratat aceeaşi Ada Nechita... Noroc că Paula Ungureanu a apărat.

Min. 36: Ratează şi Nechita şi Oh înscrie... Oltchim conduce la un singur gol (19-18).

Min. 36: Ratăm un contraatac şi De Moraes sancţionează lejeritatea Oltchimului.

Min. 35: GOOOL, NECHITA! Un gol de care Oltchim avea nevoie.

Avantajul Oltchimului este mic: 18-16. Jocul echipei noastre nu merge, dereglându-se în ultima parte a primei reprize.

Multe greşeli, şi de o parte, şi de cealaltă. Do Nascimento, singură pe semicerc, în zonă centrală, marchează.

Min. 33: GOOOL, LECUŞANU! Oltchim - Hypo 18-15.

Min. 33: Pierdem mingea pe o eroare a Narcisei Lecuşanu. Steluţa Luca este pe marginea terenului. Resimte şocul.

Min. 32: De Moraes a redus diferenţa (17-15).

S-a reluat meciul. Steluţa Luca s-a accidentat şi a părăsit terenul.

Final de repriză. Oltchim a avut şase goluri avans, la jumătatea reprizei, însă o serie de ratări şi erori au permis lui Hypo Niederosterreich să se apropie ameninţător.

Min. 30: Austriecii cer time-out.

Min. 30: GOOOL, MEIROŞU! Pe contraatac. Gol important care permite echipei noastre să-şi păstreze avantajul (17-14).

Min. 30: O nouă ratare a Oltchimului, care pe finalul acestei reprize s-a relaxat inexplicabil. Avantaj minim (16-14).

Min. 29: De Oliveira o faultează pe Patricia Vizitiu şi este eliminată pentru două minute.

Min. 29: Oh a reuşit primul ei gol din această partidă.

Min. 28: GOOOL, VIZITIU!

Min. 27: GOOOL, MEIROŞU! Oltchim - Hypo 15-12.

Min. 27: Borges îşi aduce echipa la numai două goluri de Oltchim...

Min. 26: GOOOL, VIZITIU!

Min. 25: Rotiş a înscris şi astfel, în câteva minute, Hypo a revenit de la 7-13 la 11-13!

Min. 24: Puşcaşu trage în bară...

Min. 24: Ionela Stanca a ratat singură cu portarul! Hypo înscrie.

Min. 24: Cristina Neagu a aruncat peste poară!

Min. 23: Do Nascimento scapă singură, pe contraatac, însă este blocată de Iulia Puşcaşu.

Min. 23: A înscris şi Rotis (13-8). Radu Voina a cerut timp de odihnă.

Min. 22: Do Nascimento rămâne cea mai periculoasă jucătoare a lui Hypo. Ea a marcat din nou: 13-7.

Min. 21: GOOOL, MAIER! Pe contraatac. Oltchim s-a detaşat la 6 goluri: 13-7.

Min. 19: GOOOL, STANCA! Înainte marcase Rotis pentru Hypo.

Min. 18: GOOOL, VIZITIU! Din aruncare de la 7 metri. Rotis (Hypo) a fost eliminată pentru două minute.

Min. 17: O nouă aruncare de la 7 metri pentru Hypo. Do Nascimento a marcat.

Min. 17: Boltă, Iulia Puşcaşu. Bara porţii lui Hypo se opune.

Min. 16: Do Nascimento a trimis mingea, din 7 metri, direct în... capul portarului Paula Ungureanu.

Min. 15: GOOOL, VIZITIU! Jucătoarea Oltchimului s-a accidentat în momentul aruncării. I se acordă îngrijiri medicale. Avantajul campioanei României este de 5 goluri (10-5).

Min. 15: Valeria Beşe este eliminată pentru două minute. Do Nascimento a transformat o aruncare de la 7 metri.

Min. 13: GOOOL, STANCA! Echipa austriacă este depăşită cu uşurinţă de handbalistele noastre.

Oltchim conduce cu 8-4.

Min. 12: Do Nascimento înscrie din nou.

Min. 11: Limal înscrie. GOOOL, LUCA! Oltchim - Hypo 7-3.

Min. 10: GOOOL, BEŞE! Şi Oltchim conduce cu patru goluri: 6-2.

Min. 9: GOOOL, PUŞCAŞU!

Min. 8: Hypo are o jucătoare eliminată (De Moraes). Ramona Maier a ratat aruncarea de la 7 metri.

Min. 7: GOOOL, NEAGU!

Min. 7: Do Nascimento fructifică şi ea o aruncare de la 7 metri. Hypo rămâne aproape (3-2).

Min. 6: GOOOL, MAIER! De la 7 metri.

Min. 6: Stanca este faultată şi se dictează aruncare de la 7 metri.

Min. 5: Limal reduce din diferenţă. Oltchim - Hypo 2.1.

Min. 5: Perioadă confuză de joc, cu ratări de ambele părţi.

Min. 3: GOOOL, MAIER! Contraatac concretizat. Început perfect pentru Oltchim.

Min. 2: GOOOL, VIZITIU! Oltchim conduce cu 1-0.

A început meciul. Oltchim are primul atac.

La încălzirea de dinaintea partidei jucătoarele Oltchimului au purtat tricourile campaniei Click, "Din inimă pentru copii".

În tur, la Viena, Oltchim a câştigat cu 36-21. Campioana României ocupă acum primul loc în Grupa semifinală 2, având 7 puncte, cu unul mai mult decât Viborg.

Ieri, Viborg (Danemarca) s-a impus cu 35-28, pe teren propriu, în faţa lui Dinamo Volgograd (Rusia), asigurându-şi locul 2 şi, implicit, calificarea în semifinale.

INTERES. Sala "Traian" din oraşul vâlcean a fost ocupată de suporterii locali cu două ore înaintea fluierului de start.
Astăzi este ziua de naştere a preşedintelui de la Oltchim, Ion Gavrilescu. Jucătoarele au anunţat că i-au pregătit o surpriză... Se spune că după meci acesta va primi un tort.

OBIECTIV. O victorie astăzi permite campioanei României să termine grupa pe primul loc şi să joace în faza următoare cu Larvik (Norvegia) sau ETO Györ (Ungaria). Şi aceasta se va întâmpla indiferent de ultimul joc cu Viborg, din Danemarca.

CHEIA MECIULUI. „Galacticele" vor fi nevoite să le blocheze pe braziliencele Daniela Piedade şi Alexandra Do Nascimento, dar şi pe coreeanca Oh Seong Ok pentru a fi sigure de un nou succes în Ligă.

PROTECŢIE. Gunnar Prokop a revenit asupra deciziei şi va însoţi delegaţia lui Hypo în România. Conducerea clubului Oltchim va lua măsurile necesare pentru ca acesta să nu stea în spatele băncii tehnice pe parcursul meciului. Prokop a fost suspendat pentru un an de Federaţia Europeană de Handbal pentru că a oprit atacul formaţiei Metz în meciul direct cu Hypo, care s-a încheiat cu scorul de 27-27, stopând un ultim contraatac al franţuzoaicelor care se putea finaliza cu gol.