HCM Constanţa a pierdut în Ungaria, dar s-a calificat în "optimile" Ligii Campionilor

0

Echipa masculină Handbal Club Municipal Constanţa a pierdut (25-25), în urmă cu câteva minute, meciul cu Pick Szeged, disputat în Ungaria, în ultima etapă din grupa 1 a Ligii Campionilor. Echipa noastră avea asigurată calificarea în optimile de finală ale competiţiei încă de săptămâna trecută.

Constănţenii au condus la pauză cu trei goluri, însă în repriza a doua au coborât ritmul permiţând ungurilor să se detaşeze şi să câştige întâlnirea.

În celălalt meci din grupă disputat astăzi, Montpellier (Franţa) şi Valladolid (Spania) au terminat la egalitate: 30-30. Miercuri, 3 martie, Medvedi (Rusia) s-a impus cu 46-22, în Grecia, cu PAOK.

HCM Constanţa s-a calificat în optimile de finală ale Champions League, unde va avea ca adversară una dintre cîştigătoarele grupelor 2 (Veszprem / Ungaria), 3 (Ciudad Real / Spania) sau 4 (Kiel / Germania). Tragerea la sorţi se va efectua marţi, la Viena.