Barca şi Real s-au calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal

0

În turneul final al Ligii Campionilor la handbal, în competiţia rezervată băieţilor, s-au calificat două echipe din Spania şi tot atâtea din Germania: Ciudad Real, Barcelona, Hamburg şi Rhein-Neckar.

Gruparea catalană a câştigat ieri, cu 36-33, şi returul cu Kiel (Germania), disputat în deplasare. În tur, Barcelona se impusese cu 27-25. Ciudad Real, în schimb, a pierdut (21-22) returul cu SG Flensburg-Handewitt (Germania), însă îşi asigurase prezenţa în Final Four încă din prima manşă (38-24), disputată în deplasare.

Germania va fi reprezentată în turneul final de HSV Hamburg (38-24 şi 37-37 cu Ciekovski Medvedi / Rusia) şi de Rhein-Neckar Lowen (27-29 şi 35-26 cu Montpellier / Franţa).  Cu toate că echipa lui a fost eliminată, Nikola Karabatic a anunţat că nu va părăsi gruparea din Hexagon.

Final Four-ul Ligii Campionilor va avea loc la Koln (Germania), în 28 şi 29 mai. Programul semifinalelor: Rhein - Barcelona şi Real - Hamburg.