Handbaliştii Stelei au ratat calificarea în finala Cupei Cupelor

0

Meci infernal în Catalunya. Victorioşi la Bucureşti (32-28), handbaliştii militari au ţinut aproape de Granollers până la mijlocul reprizei secunde. Catalanii au câştigat cu 32-23, însă fără să strălucească.

Granollers s-a calificat în finala Cupei Cupelor. Fără să fie superioară Stelei, formaţia catalană s-a dovedit pragmatică, ştiind să profite de erorile handbaliştilor noştri.

Formaţia bucureşteană a avut un debut ezitant de meci, permiţând adversarei sale să conducă în permanenţă. Pe acest fond s-a produs desprinderea. Mai întâi la 3-4 goluri, iar în ultimele zece minute cea decisivă.

De la echipa noastră s-a evidenţiat Georgescu, care a reuşit o suită de goluri, însă fără vlagă şi inspiraţie pe final.

Meciul s-a încheiat.

Gol Novanc.

Stavrositu marchează şi 31-22 pentru catalani.

Granollers are 31-21 cu două minute înainte de final.

Min. 54: Manea nu reuşeşte să înscrie... Şi şansele Stelei de a se califica scad o dată cu trecerea timpului. Mai sunt şase minute de joc.

Min. 53: Granollers e de neoprit. Are opt goluri avans în minutul 53: 29-21.

Min. 52: Georgescu este eliminat definitiv! A văzut cartonaş roşu.

Granollers se desprinde la 7 goluri: 28-21.

Min. 50: Răpciugă a ratat o aruncare de la 7 metri... Ce ratare! Şi în ce moment nepotrivit.

Min. 49: Ferrer este eliminat. Acum poate obţine Steaua calificarea.

Mai sunt 10 minute de joc şi Granollers are cinci goluri: 26-21.

Min. 48: GOOOL, DINESCU!

Min. 47: Cenuşă nu mai poate para aruncarea de la 7 metri.

Steaua ratează un atac. Granollers contraatacă. Vujadinovic este eliminat două minute.

Granollers are din nou un avans de patru goluri.

Min. 46: GOOOL, CIAN!

Min. 46: Stavrositu încearcă o aruncare de la şold, pierde minge, faultează şi este eliminat. Granollers înscrie...

Min. 45: GOOOL, GEORGESCU!

Min. 44: Răzvan Cenuşă intră în poartă şi apără aruncarea de la 7 metri!

Min. 44: Catalanii au aruncare de la 7 metri.

Min. 43: Georgescu a călcat semicercul!

Înscriu şi catalanii. Se joacă 5 la 5 pe semicerc. Spaţii mari de atac, aşadar.

Min. 42: GOOOL, GEORGESCU! Granollers - Steaua 21-18

Min. 42: Savenco (Steaua) şi Ferrer (Granollers) au fost eliminaţi pentru două minute.

Gol primit uşor de Steaua. Granollers conduce cu 21-17.

Min. 41: GOOOL, CIAN!

Min. 41: GOOOL, GEORGESCU!

Min. 39: GOOOL, DINESCU! O aruncare superbă de la 9 metri.

Catalanii se distanţează la cinci goluri. Moment important al meciului.

Min. 37: Manea este eliminat pentru două minute (mâna la gâtul unui adversar). Granollers profită de superioritatea numerică şi înscrie.

Catalanii revin la o diferenţă de 3 goluri: 17-14.

Min. 34: GOOOL, SAVENCO!

Min. 33: GOOOL, DINESCU!

Min. 33: Alt atac ratat de Steaua şi Granollers marchează.

Min. 32: Contraatac Steaua, însă Vujadinovic ratează!

Min. 31: Ratează Georgescu.

Min. 31: Svitlica (Granollers) a fost eliminat două minute.

S-a reluat meciul. Steaua MFA are primul atac.

Este pauză. Granollers - Steaua 15-12.

Min. 30: GOOOL, STAVROSITU! În ultima secundă a reprizei. Gol reuşit cu o aruncare de la circa 14 metri.

Min. 29: GOOOL, MANEA!

Granollers marchează cu uşurinţă. Meciul a scăzut în intensitate. Nici publicul catalan nu mai este atât de zgomotos ca la început. Steaua nu profită însă pe deplin de slăbiciunile adversarei sale.

Min. 28: GOOOL, VUJADINOVIC! În sfârşit un contraatac bine jucat.

Ratările şi ezitările se răzbună. Şi Granollers are 12-9...

Min. 26: Steaua ezită să dea drumul repede la minge pe contraatac. Ratează Săulescu.

Min. 23: GOOOL, VUJADINOVICI! Şi Steaua s-a apropiat: 10-9.

Min. 23: GOOOL, DINESCU!

Steaua are ocazia contraatacului, însă se întârzie pasul pe om liber.

Recuperăm mingea, însă Georgescu iroseşte ocazia de a strânge scorul. Georgescu s-a accidentat destul de rău.

Min. 20: GOOOL, GEORGESCU!

Granollers - Steaua 10-6.

Min. 19: GOOOL, GEORGESCU! A treia reuşită a stelistului. Şi în inferioritate numerică.

Min. 18: Novanc este eliminat două minute.

Catalanii au scor de calificare: 10-5.

Min. 15: GOOOL, DINESCU!

Granollers are 9-4.

Steaua a ratat foarte mult în aceste prime 15 minute. S-au comis multe erori în atac, iar apărarea a clacat şi ea.

Min. 14: GOOOL, NOVANC! Primul gol al Stelei după circa şapte minute.

Bucureştenii au cerut timp de odihnă.

Granollers - Steaua 8-3!

Încă două goluri pentru echipa catalană!

La meci asistă 6.000 de spectatori, printre ei fiind şi câţiva români.

Granollers s-a desprins la trei goluri: 6-3.

Min. 7: GOOOL, NOVANC! Catalanii au doar un gol avans.

Înscrie şi Granollers: 4-2.

Min. 6: GOOOL, GEORGESCU! Acesta a recuperat mingea.

Granollers a marcat de două ori. Steaua ratează prea mult.

Min. 4: GOOOL, GEORGESCU! Pe contraatac.

Debut echilibrat de meci. Catalanii conduc cu 1-0. Se ratează destul de mult.

Cea mai galonată echipă masculină din handbalul românesc - a cucerit de 28 de ori titlul, în două rânduri Cupa Campionilor şi o dată Challenge Cup - ,Steaua MFA încearcă la această oră, în Spania, să se califice pentru prima dată în finala Cupei Cupelor.

Misiunea militarilor se anunţă dificilă, victoria din tur cu Fraikin BM Granollers fiind departe de a asigura liniştea în tabăra oamenilor lui Bozo Rudici. Gruparea catalană înscrie, de regulă, multe goluri pe teren propriu, ceea ce a reuşit şi miercuri, când a surclasat (37-23) pe Toledo, în etapa cu numărul 27 din prima ligă iberică.

Bucureştenii au totuşi patru variante pentru a obţine prezenţa în finală: să câştige, să termine la egalitate, să piardă la o diferenţă de trei goluri sau să cedeze la patru goluri, dar să înscrie cel puţin de 29 de ori.

Un rol important îl va avea, aşadar, defensiva, compartiment în care portarii Obrad Ivezici şi Ştefan Laufceac vor putea face diferenţă, mai ales că ultimul a evoluat în Spania înainte de a veni la gruparea bucureşteană.