Oamenii lui Stîngă au mai pierdut un meci la CM: 33-38 cu Slovacia

0

Victoria obţinut cu Serbia, joi, într-un meci care nu conta decât pentru palmares, a fost întâmplătoare. Naţionala masculină "a revenit" la stilul de joc exasperant din debutul Campionatului Mondial din Suedia şi a înregistrat un nou eşec: 33-38 (19-22) cu Slovacia.

Cu excepţia minutului 8, când a avut 6-5, România a fost condusă în permanenţă de adversara sa. Repriza a doua a fost, ca de obicei, şi mai slabă, tricolorii ratând şi trei aruncări de la 7 metri pe lângă alte ocazii în care doar portarii adverşi le stăteau în faţă.

Au marcat pentru România: A. Stamate 9 goluri, Ghionea 8, Novanc 5, Fenici 5, Florea 2, Jurcă 1, Sabou 1, Georgescu 1, Toma 1.

În urma acestui rezultat, naţionala va juca mâine, de la 17.30, pentru locurile 19-20. Adversară îi va fi Tunisia, care a pierdut (25-26) în faţa Austriei.