Vise spulberate

0

România a fost învinsă aseară de Norvegia, scor 37-31 (19-14), în ultimul meci din Grupa I.Tricolorele au ratat şansa de a juca în semifinale. Norvegia şi Spania merg mai departe.

România a prezentat la Campionatele Mondiale din Macedonia o echipă experimentală, având în vedere multitudinea de debutante prezente pe teren. Cu Ramona Maier şi Ramona Rădulescu accidentate, fetele lui Radu Voina au făcut tot posibilul pentru a-şi îndeplini visul: de a veni acasă cu o medalie la gât.

Însă dorinţa nu a suplinit şi lipsa de experienţă a unor tricolore. Au crezut până la capăt şi au intrat în vâltoarea jocului condus de scandinave, care ne-au ameţit pur şi simplu cu energia atât din apărare, cât şi ţâşnirile pe contraatac. Campioanele olimpice au impus ritmul jocului încă din primele secunde, conducându-ne în primul minut cu 2-0.

Scopul federaţiei, atins: o echipă închegată

Pentru a sparge defensiva Norvegiei, tricolorele au recurs la multe încrucişări şi învăluiri. „Veteranele”, Valentina Ardean-Elisei, Adina Meiroşu, Narcisa Lecuşanu, Oana Manea şi Carmen Amariei Lungu, au intrat în jocul şi ritmul lor, trecându-şi numele pe tabela marcatoarelor. Din păcate, tinerele jucătoare nu au avut curajul de a-şi asuma aruncările la poartă, iar handbalistele noastre nu au reuşit nici măcar să le egaleze pe norvegience pe tot parcursul meciului.

„Trecem pe lângă situaţii care o să plângem după aia. Haideţi că se poate!”, îşi încurajează fetele Radu Voina în timpul time-out-ului din minutul 18, vrând parcă să rupă vreun blestem şi să le trezească în acelaşi timp pe fete, care s-au străduit să se ţină aproape de scandinave. Intrate la pauză cu o diferenţă de cinci goluri, tricolorele au dat tot ce au avut mai bun pe teren şi în repriza a doua.

Cu toate acestea, Norvegia a făcut legea la Ohrid, spulberând orice speranţă României de a i se alătura în semifinale. Scor final: 37-31.

Chiar dacă blestemul grupelor, care durează de opt ani, nu a putut fi spart, obiectivul Federaţiei Române de Handbal, acela de a închega o echipă, a fost atins.

Următorul meci al echipei de handbal a României va avea loc mâine, când tricolorele vor întâlni reprezentativa Croaţiei pentru locurile 5-6.