UCM Reşiţa, remiză de aur

0

Formaţia antrenată de Aihan Omer este aproape de a treia finală consecutivă de cupă europeană, record absolut pentru o formaţie de club din România.

Deţinătoarea trofeului Challenge Cup, UCM Reşiţa, a remizat duminică, în deplasare, cu formaţia turcă Beşiktaş JK Istanbul, scor 26-26 în infernul sălii “Suleyman”, într-un meci contând pentru turul semifinalelor competiţiei. Turcii i-au luat tare pe băieţii lui Omer şi au intrat la pauză în avantaj, scor 14-13.

Repriza a doua le-a aparţinut însă românilor, care au condus şi la trei goluri diferenţă. UCM Reşiţa va avea astfel prima şansă la calificarea în finala competiţiei. Returul semifinalelor este programat în Sala Polivalentă din Reşiţa, la 2 mai (ora 19.00), în direct pe Sport.ro.