Steaua continuă cursa către trofeu

0
Stavrositu 6

„Roş-albaştrii“ s-au calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Cupei Cupelor, deşi au fost învinşi în deplasare, în faţa a 800 de spectatori, de ucrainienii de la Portovik Iujnîi, scor 33-29 (16-16).

Au marcat pentru Steaua: Stavrositu 6 (foto), Vujadinovic 5, Novanc 4, Georgescu 4, Cian 4, Stamate 3, Dinescu 2 şi Săulescu 1. În tur, „militarii" au câştigat cu 33-23, dar meciul s-a decis ulterior la „masa verde", 10-0 în favoarea bucureştenilor, după ce adversarii au folosit un handbalist fără drept de joc.

Cumulat cu rezultatul din tur, steliştii au obţinut calificarea în sferturile Cupei Cupelor pentru prima dată în ultimele două decenii. Steaua îşi va afla mâine, la tragerea de la sorţi de la Viena, următoare adversară. Cele mai puternice echipe rămase în competiţe sunt Holstrebo (Danemarca), Tremblay (Franţa) şi Vfl Gummersbach (Germania), câştigătoarea Cupei EHF din sezonul trecut.