Steaua MFA are şanse să prindă semifinala Cupei Cupelor

0

Dintotdeauna echipele din Serbia au făcut viaţă grea handbaliştilor români. Şi nici steliştilor nu le-a fost prea uşor să treacă, sâmbătă, pe teren propriu, de HC Kolubara.

Au reuşit-o însă, iar diferenţa de goluri înregistrată la final (31-26) le dă şanse pentru calificarea în semifinalele Cupei Cupelor.

Echipa lui Bozo Rudic a avut un debut dificil de meci (0-3, în minutul 6), însă a reuşit să revină şi să se detaşeze decisiv în ultimele minute: 25-20 (min. 51), 30-24 (min. 57) şi 31-26 (final). Militarii au ştiut să gestioneze bine finalul de repriză, ei intrând la cabine, la pauză, cu un liniştitor 16-13.

Rezultatul Stelei este cu atât mai merituos cu cât Kolubara a eliminat în optimile de finală pe HC Kaustik Volgograd (29-25 şi 25-21), reprezentanta şcolii ruse de handbal.

Pentru echipa bucureşteană au marcat Georgescu (11), Vujadinovic (5), Stamate (4), Stavrositu (4), Cian (4), Manea (1), Dinescu (1) şi Săulescu (1).

Returul va avea loc sâmbătă, 3 aprilie, în Serbia.

11 goluri a reuşit Ionuţ Georgescu, golgheterul formaţiei bucureştene în meciul cu Kolubara