România a ratat calificarea în semifinalele Cupei Mondiale

0

Naţionala de handbal feminin a României a ratat, miercuri, calificarea în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a fost învinsă a doua oară, la competiţia de la Aarhus, scor 31-29 (14-12), în faţa Germaniei.

România a început în forţă partida cu Germania, conducând cu 4-1 (min. 6) şi 7-5 (min. 15), dar la fel ca în prima zi a Cupei Mondiale, spre pauză a scăzut ritmul, ratările făcându-şi loc din ce în ce mai des (8-10, min. 21). "Treziţi-vă, terminaţi cu greşelile astea neforţate", a spus antrenorul Radu Voina, obligat să ceară time-out, după câteva minute fără gol. Jocul a continuat cu Germania la conducere(11-8, min. 24), tricolorele reuşind egalarea abia în minutul 29, 12-12. La pauză: 14-12, România primind încă două goluri în ultimul minut.

Jocul României nu a fost mai strălucit nici în repriza secundă. Câteva momente bune ale handbalistelor antrenate de Radu Voina nu au fost suficiente, pentru a întoarce soarta partidei. Germania a condus în permanenţă, cu 2-3 goluri, iar cu 10 minute înainte de final, avea 25-21 şi părea să fi tranşat confruntarea. Scor final 31-29, iar România bifează a doua înfrângere, dar şi ratarea calificării în semifinale.

Marcatoare:

România - Chirilă 8 goluri, Ardean-Elisei 6, Amariei 4, Nechita 4, Farcău 3, Manea 1, Fiera 1, Geiger 1, Brădeanu 1.

Germania - Steinbach 6 goluri, Wohlbold 6, Mietzner 5, Richter 4, Langkeit 4, Klein 2, Jurack 1, Althaus 1, Bulau 1, Schulze 1.

Imediat după meci, Radu Voina a comentat la Radio Dolce Sport: "Singurele lucruri care s-au ameliorat au fost transformarile de la 7 metri si, poate, atitudinea. La acest nivel, erorile se platesc, probabil ca vom plati si maine, cand vom intalni cea mai puternica echipa din lume. Este aceasta greseala in care persistam: pierdem prea usor mingile pe care le castigam cu greu. Ingrijorator este si faptul ca atitudinea echipei nu este una pozitiva, suntem in cautarea formei sportive. Oricum, a fost un test foarte bun, pentru ca vedem acum, in luna septembrie, unde ne aflam si ce mai putem remedia, daca mai avem aceasta capacitate".

În meciul de debut din grupa A, tricolorele au cedat, marţi, în faţa Franţei, scor 25-30 (9-12). Celelalte rezultate din prima zi au fost Spania-Suedia 19-24 şi Danemarca-Rusia 28-31 (grupa B), respectiv Norvegia-Germania 25-13 (grupa A). Miercuri mai sunt programate partidele dintre Rusia-Suedia, Franţa-Norvegia, Danemarca-Spania, iar joi se vor juca meciurile Franţa-Germania, Spania-Rusia, Norvegia-România (ora 19.00), Danemarca-Suedia.

Semifinalele vor avea loc în 24 septembrie, între primele două clasate din fiecare grupă (la orele 15.15 şi 17.15), iar a doua zi se vor disputa finala pentru medaliile de bronz (ora 16.30) şi cele de aur şi argint (18.30).

Câştigătoarea competiţiei va fi recompensată cu 25.000 de euro, finalista cu 15.000 de euro, iar ocupanta locului trei, cu 5.000 de euro.

Ediţia din 2010 a fost câştigată pentru a doua oară, consecutiv, de echipa României, care a învins în finală Norvegia, cu 24-23.