Romania - Ucraina 40-32 (filmul meciului)

0

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut, astazi, o victorie vitala in fata Ucrainei. Tricolorele au invins cu scorul de 40-32 si au ramas in cartile calificarii in semifinalele Campionatului European din Macedonia. Cele mai bune jucatoare ale echipei noastre au fost Ardean, Lecusanu si Amariei, aceasta din urma revenindu-si senzational dupa pasa proasta traversata marti. Maine, tricolorele vor sustine ultimul meci din grupa principala I

Romania a obtinut o victorie care ne mentine deschise portile calificarii in semifinale, dar cel mai important lucru este ca "tricolorele" au reinceput sa semene, cel putin in partea a doua a jocului, cu o adevarata echipa. Punctul cheie al meciului s-a consumat, daca se poate spune asa, la vestiare, unde selectionerul Radu Voina a reusit sa gaseasca drumul spre succes. Daca aceasta victorie le-a remontat si psihic dupa infrangerea de ieri, cu Spania, vom vedea maine, cand adversara le va fi dificila echipa a Norvegiei. Partida va avea loc joi, cu incepere de la ora 21.15

Final de meci

Aruncare de la 7 m pentru Ucraina. Se aude deja sirena meciului, care s-a incheiat. Mangarova inscrie un ultim gol, 40-32 Romania - Ucraina

Crap marcheaa un nou gol, mai sunt 30 de secunde din meci, 40-31 Romania - Ucraina

Din nou pericol pentru echipa noastra, Manea acuza o accidentare, Sa speram ca isi va reveni pana la crucialul meci de maine.

Mangarova inscrie si ea, 39-31 Romania - Ucraina

Laiuk isi mai trece un gol in cont, 39-30 Romania - Ucraina

Geiger inscrie primul sau gol la acest European, 39-29 Romania - Ucraina

Balint rateaza, dar aruncarea ei e doar pentru statistica. Ucraina e in atac, recuperam mingea prin Crap, care se duce glont spre poarta adversarelor si inscrie 38-29 Romania - Ucraina

Ucrainencele pierd din nou mingea. In poarta noastra se afla, de aproximativ 4 minute Florentina Stanciu

Mai sunt mai putin de patru minute

Sheyenko inscrie, dar nu mai conteaza, 37-29 Romania - Ucraina

Combinatie de senzatie Amariei - Lecusanu, ultima inscrieeeee, 37-28 Romania - Ucraina

Aruncare de la 7 m pentru Ucraina, inscrie Laiuk, 36-28 Romania - Ucraina

Recuperam din nou mingea, avem iar atacul. Nu ne grabim, mingea curge incet si firesc intre fetele noastre. Crap trage, insa, in portar.

Mai sunt mai putin de 7 minute si nimic nu se mai poate intampla

Contraatac Romania, inscrie Amarieeeei. 36-27 Romania - Ucraina

Atacam, iar Amariei prinde o torpila de la 10 m direct in vinclu. E clar, si-a revenit, o avem din nou pe acea Carmen pe care o stiam din anii ei de glorie. 35-27 Romania - Ucraina

Laiuk reduce din handicap, 34-27 Romania - Ucraina

Luminita Hutupan apara o noua minge importanta pentru echipa noastra, care isi majoreaza avantajul prin Crap. 34-26 Romania - Ucraina

Am intrat in ultimele 10 minute ale meciului.

Ardean restabileste diferenta de 7 goluri in favoarea noastra, 33-26 Romania - Ucraina

Vergelyuk reduce din diferenta, 32-26 Romania - Ucraina

Adversarele s-au pierdut de tot, comit de data aceasta pasi. Avem atacul si nu ne grabim. Nici nu avem de ce. Lecusanu finalizeaza cu gol, 32-25 Romania - Ucraina

Ucrainencele rateaza atacul, mingea este la noi. Atacam pozitional. Carmen Amariei recupereaza o minge scapata de Cioaric. Continuam sa pasam. Cine va suta? Manea este faultata pe semicerc, aruncare de la 7 m pentru Romania. este minutul 48.05, iar Lecusanu mareste diferenta pentru antionala noastra. 31-25 Romania - Ucraina

Aruncare de la 7 m Romania, Lecusanu inscrieeee, 30-25 Romania - Ucraina

Nikolayenko inscrie pentru Ucraina, 29-25 Romania - Ucraina

Egalitate de forte pe teren. Lecusanu marcheaza rapid, 29-24 Romania - Ucraina

Amariei marcehaza, si-a revenit. 28-24 Romania - Ucraina

Skunzyak marcheaza iar 27-24 Romania - Ucraina

Ucrainencele rateaza un nou atac. A reintrat Neagu pe teren, doar Ardean mai sta pe banca.

Uluitoooor gooooool. Amariei inscrie de pe partea stanga un gol de aur, 27-23 Romania - Ucraina

Pierd mingea ucrainencele. Atacam in patru jucatoare!

Pericol major, Ardean a fost eliminata! Jucam fara doua jucatoare timp de 1 minut!!!

Lecusanu rateaza, ucrainencele se afla in atac

Aruncare de la 7 m pentru Ucraina, iar Neagu este eliminata 2 minute. Executa de data aceasta Nikolayenko si marcheaza. 26-23 Romania - Ucraina

Din fericire si ucrainencele rateaza atacul, iar Oana Manea nu iarta. a fost una dintre cele mai valoroase jucatoare ale noastre . 26-22 Romania - Ucraina

Offf, ratam un contraatac. Cioaric a tras in portar o minge usoara.

Narcisa inscrieeeee, 25-22 Romania - Ucraina

Ucrainencele s-au aparat in semicerc, aruncare de la 7 m pentru Romania. Cata nevoie avem  de acest gol

Este minutul 40, iar Pidpalova inscrie din nou, 24-22 Romania - Ucraina

Ucrainencele pierd mingea, pe contraatac Neagu inscrie din alergare, 24-21 Romania - Ucraina

Nici Ardean nu sta cu mainile incrucisate si marcheaza 23-21 Romania - Ucraina

Pidpalova marcheaza, 22-21 Romania - Ucraina

Hutupan apara perfect, iar pe contraatac Amariei inscrie. Se pare ca pasa neagra as-a incheiat pentru Carmen 22-20 Romania - Ucraina

Ratam atacul. Aruncare de la 7 m pentru Ucraina. Hutupan aparaaaaaaa aruncarea Pidpalovei! E primul sut al ucrainencei aparat de Luminita.

Sheyenko marcheaza de pe partea stanga 21-20 Romania - Ucraina

Moment istoric pentru echipa noastra> Carmen Amariei a marcat!!! Primul gol dupa doua meciuri! 21-19 Romania - Ucraina

Avem atacul si 25 de secunde de superioritate

Batkova scapa mingea, avem atacul. Ardean acuza dureri la umarul stang. Hai, Valentina, rezista

Atac pozitional Romania,. inca un minut de superioritate. Jucam cu doi pivoti. Pasa gresita Neagu, pierdem atacul

Pidpalova este blocataaaa. O premiera in acest meci.

Eliminare de doua minute pentru ucrainence.

Lecusanu paseaza lui Manea, care nu iarta. Suntem din nou in avantaj 20-19 Romania - Ucraina

Neagu intercepteaza perfect, plecampe contraatac. Tinem mingea, atacm pozitional. Ardean suteaza in blocaj, pe contraatacul ex-sovieticelor Neagu intercepteaza din nou.

Foarte bine angajata de Lecusanu, Manea inscrie. 19-19 Romania - Ucraina

Este minutul 33.00, Romania se afla in atac

Lecusanu arunca pe langa! Ucraina se afla din nou in atac. Din fericire suteaza pe langa poarta.

Neagu suteaza in portar!!! Avem noroc la atacul adversarelor, care suteaza de doua ori in bara

Nikolayenko marcheaza din nou 18-19 Romania - Ucraina

Ardean marcheaza din plonjon in primele sedune. Un gol de aur pentru moral, 18-18 Romania - Ucraina

A inceput repriza secunda.

Romania trebuie sa isi revina! Sa speram ca aceste zece minute de pauza vor fi cu adevarat un sfetnic bun si ca antrenorul Radu Voina va reusi sa mobilizeze jucatoarele pentru o victorie necesara ca aerul. Desi schimbata in bine fata de meciul de ieri, cu Spania, nationala noastra pare o umbra a echipei care se distra in grupa preliminara cu Ungaria sau Franta. Ceva se intapla cu Carmen Amariei, golgetera care nu numai ca nu mai gaseste drumul spre gol dar nu mai nimereste nici pasele spre propriile coechipere. Din fericire, in echipa noastra exista Ardean, "spiridusul" care si-a asumat in ultimele partide rolul de lider al "tricolorelor". Ucraina conteaza in special gratie Anastasiei Pidpalova, o jucatoare setata parca pe gol . Pana acum a marcat din orice pozitie si aproape din orice procedeu si este de asteptat ca in repriza a doua echipa noastra sa joaca in sistem de aparare 5+1 tocmai pentru a o anihila pe Pidpalova.

Pauza

Ucraina rateaza atacul,m mai sunt 5 secudne, plecam pe contraatac, mingea este la Ardean, care patrunde, arunca dar direct in portar. Uluitoare ratare, puteam  intra la cabine la egalitate!!

Trebuie sa marcam acum! Meirosu inscrieeee, 17-18 Romania - Ucraina

Fortam in atac si pe contraatac Vergeliuk inscrie!!! 16-18 Romania - Ucraina

Auncare de la 7 m Ucraina. Din pacate Pidpalova pare setata pe comanda de inscriere, 16-17  Romania - Ucraina

Pericol, Ardean s-a lovit la cot. Din fericire, nu e nimic grav si continua jocul. Din pacate irosim atacul, Daniela Crap aruncand de la sold in piciorul portarului

Aruncare de la 7 m pentru Ucraina, in poarta noastra intra Florentina Stanciu. Evident Pidpalova marcheaza 16-16  Romania - Ucraina

Dumnezeule, pasa proasta a lui Carmen Amariei continua! Acum a tras in bara

Moment istoric: Pidpalova a aruncat pe langa poarta!

Ardean duce echipa in spate si la acest meci, readucandu-ne in avantaj 16-15  Romania - Ucraina

Am intrat in ultimele 5 minute de joc

Pierdem mingea, iar de greseala noastra profita Vergeliuk, care egaleaza. 15-15   Romania - Ucraina

Oana Manea arunca in portar. Ucrainencele sunt in atac. Din fericire rateaza

S-a reluat partida, iar Ardean pare sa fi inteles exact ce le-a cerut fetelor Radu Voina, marcand. 15-14  Romania - Ucraina

Time-out Romania

Nu se poate asa ceva! pierdem din nou mingea, si tabela arata din nou egalitate!!! Mangarova a restabilit egalitatea, 14-14  Romania - Ucraina

Amariei greseste o minge, iar pe contraatac Vergeliuk reduce din diferenta, 14-13  Romania - Ucraina

parca asistam la o gluma proasta. Pidpalova inscrie iar! E al saptelea sau gol, si suntem abia in minutul 22. A trebui sa ne aparam om la om la ea, 14-12 Romania - Ucraina

Nici Ardean nu se lasa mai prejos si o pacaleste cu o bolta din cadere pe portarita ucrainencelor, 14-11 Romania - Ucraina

Incredibilll!!! Pidpalova inscrie iar 13-11  Romania - Ucraina

Continua atacul adversarelor, care profita si de egalitatea de forte de pe teren. Din fericire pierd mingea, iar pe atacul de faza a doua Meirosu marcheaza 13-10  Romania - Ucraina

Ne aflam in atac. Mingea circula bine, dar Meirosu trage in blocaj. Ucrainencele ataca

Aruncare de la 7 m pentru Ucraina. Pidplova nu iarta, 12-10 Romania - Ucraina

Neagu arunca o torpila - 88 km pe ora aratau radarele televiziunii macedonene - si ne ducem din nou la teri goluri 12-9  Romania - Ucraina

Offf, cand vor reinvata fetele noastre sa se apere in superioritate numerica? Vergeliuk a marcat fara nici un fel de probleme, 11-9  Romania - Ucraina

Aruncare de la 7 m pentru Romania, arbitrii dictand si eliminare pentru doua minute impotriva unei ucrainence. lecusanu inscrie cu lejeritate, 11-8  Romania - Ucraina

Ardean rateaza, incredibil. Pe contraatac, aceeasi Pidpalova reduce fierenta. A profitat si de iesirea din poarta a Luminitei Hutupan, care se dusese la banca tehnica! 10-8  Romania - Ucraina

Oana manea faulteaza in atac. Incredibil, nu aveam nevoie de asa ceva acum! Pe contraatac, Pidpalova marcehaza 10-7 Romania - Ucraina

Ne aflam in minutul 14.20, ucrainencele ataca, dar noi ne aparam agresiv. arbitrii dicteaza atac pasiv. Avem din nou atacul

Hutupan apara din nou, Oana Manea fructifica un atac in faza a doua, 10-6 Romania - Ucraina

NArcisa Lecusanu marste avantajul echipei noastre, 9-6 Romania - Ucraina

Hutupan apara, , iar Meirosu, pe contraatac, inscrieeee 8-6 Romania - Ucraina

Ne desprindem la doua goluri, iar pentru aceasta trebuie sa-i multumim Narcisei Lecusanu 6-4  Romania - Ucraina

Oana Manea isi face din nou datoria, 5-4  Romania - Ucraina

Din pacate ex-sovieticile si-au regasitr precizia, Pidpalova egaland 4-4  Romania - Ucraina

Meirosu ne readuce in avantaj, infiltrandu-se printre aparaatoarele adverse, 4-3  Romania - Ucraina

Vergeliuk restabileste egalitatea, 3-3  Romania - Ucraina

Hutupan ne scoate din nou din deriva. pe contraatac Ardean marcheazaaaa 3-2  Romania - Ucraina

Romania rateaza din nou atacul. Se pare ca fetele noastre nu isi regasesc concentrarea

Tragem in portar iar pe contraatac Sheyenko egaleaza 2-2 Romania - Ucraina

Pidpalova marcheaza primul gol pentru adversare. 2-1 Romania - Ucraina

Atac pozitional Romania, Manea, bine angajata pe pivot de Meirosu, inscrie!!! 2-0 Romania - Ucraina

Hutupan apara! Avem din nou atacul.

Ucrainencele pierd mingea, pe contraatac Lecusanu deschide scorul! 1-0 Romania - Ucraina

Este minutul 2.25 si scorul este 0-0

Atac pozitional, Ardean patrunde dar trage in portar. Ucraina pleaca in atac

Hutupan apara, atac pozitional Romania. lecusanu este blocata, avem aruncare de la 9 m.

Atac ratat, contraatac rapid Romania, din pacate pierdem mingea

A inceput partida, primul atac apartine ucrainencelor

Jucatoarele fac ultimele pregatiri, isi iau ultimele repere inaintea startului partidei

S-a incheiat intonarea imnurilor, echipele fac schimb de fanioane.

Se intoneaza imnul Romaniei

Peste aproximativ 5 minute, in sala din Ohrid va incepe un meci pe care Romania este obligata sa il castige. Jucatoarele si-au terminat incalzirea .