Romania - Norvegia 31-37 (filmul meciului)

0

Nationala Romaniei a pierdu cu scorul de 37-31 in fata Norvegiei si va juca, sambata, in finala pentru locul 5, cu echpa Croatiei. O palida consolare pentru o echipa care a  pierdut pe mana ei calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal feminin, pierzand absolut surprinzator cu Spania.

Este de prisos sa mai spunem ceva dupa acest meci, in care nu am avut nici o emotie. Din pacate nu pentru ca am fi dominat meciul ci pentru ca adversarele au fost atat de bune incat nu ne-au permis nici macar sa tremuram pentru rezultat sau sa speram ca romancele pot intoarce rezultatul. Din pacate, s-a vazut clar cat atarn in economia unei formatii abbsenta unei extreme valoroase, accidentarea pe cat d stupida pe atat de grava a Ramonei Maier, din minutul 5 al meciului cu Spania, insemnand, de fapt, inceputul sfarsitului pentru echipa noastra. Chiar si asa, nu trebuie sa disperam sau sa ne plangem de mila. Sau, mai rau, sa cautam vinovati.Trebuie sa privim inainte, spre viitorul meci, cel cu Croatia, de sambata, care ne-ar putea aduce locul cinci in Europa. Apoi, trebuie descoperite si apoi implantate in echipa jucatoarele de care avem nevoie pentru ca la Mondialele de anul viitor sa avem o echipa care sa lupte pentru medalie. pentru ca, in handbal, asta este norocul: in fiecare an exista cate o competitie majora la care putem plange, putem tremura sau putem iesi in strada pentru victoriile Romaniei.

Finalul partidei, vom lupta sambata pentru locurile 5-6

Aruncare de la 7 m Norvegia, Riegeluth marcheaza, 31-37

S-a mai terminat un vis, mai sunt 15 secunde.

Am intrat in ultimul minut, avem atacul. Neagu comite pasi.

Plecam pe contraatac iar Balint inscrieee. 27-33

mai sunt 7 minut de joc si 7 goluri de recuperat. Vom reusi oare minunea?

Aruncare de la 7 m pentru Romania, si eliminare la norvegience. Executa Neagu si inscrie 26-33

Mingea este din nou in posesia nordicelor. Hutupan apara. Contraatac Romania, care se transforma in atac pozitional.

Aruncare de la 7 m pentru Norvegia. Cata nevoie am avea de o ratare! Frafjold inscrie 25-33

Mai sunt 10 minute din meci.

Aruncare de la 7 m pentru Romania. Neagu marcheaza 25-32

Cand sa spunem ca ne apropiem, Sulland marcheaza iar. 24-32

Geiger marcheaza din nou. Unde a fost aceasta jucatoare pana acum? 24-31

Interceptam mingea, Neagu pleaca pe contratac. Atac pozitional, Neagu a decis sa calmeze jocul

Geiger marcheaza de la 10 m, dar golul nu este bun decat pentru moral 23-31

In mod normal e totul terminat, trebuie sa recunoastem. Oricat am spera, nu stiu ce se mai poate face.

Tragem in portar iar pe contraatac Riegelhuth majoreaza diferenta, 22-31

Riegelhuth ne taie din nou aripile 22-30

Neagu marcheazaaaaaa, 22-29

Avem noroc, Stanciu prinde mingea.

Balint trage portar!!! Nordicele au din nou atacul.

Trebuie a ne aparam bine. Din pacate, trebuie sa si putem. Johansen a marcat din nou 21-29

Mai poate fi salvat ceva? Ne aflam in minutul 44.52.

Ne aflam in atac, dar se vede cu ochiul livber ca jucam, practic, fara extreme. Egalitate de forte pe teren. Amariei incrie dintr-o aeriana, 21-28

Sulland nu ne lasa sa speram, 20-28

Meirosu inscrie. Frumos, de la 11 m, dar oare este de folos? 20-27

Loeke insa nu iarta nimic si inscrie din nou, 19-27 Mai mult, Neagu este eliminata doua minute. Lucrurile incep sa se complice pentru noi

Lecusanu trage pe langa poarta! Am mai ratat o sansa

Ne aflam din nou in atac. Am pierdut mingea, Norvegia paseaza foarte bine. Fetele noastre incearca sa aplice acel 4-2. Deocamata e totul bine, nordicele par incurcate de acest sistem. Apar Stanciu!

Este minutul 41.00

S-a reluat partida

Radu Voina  le-a cerut sa joace in sistem 4-2 in aparare. Trebuie multa miscare, altfel vom fi usor de depasit.

Time out Romania, dar mai poate fi salvat ceva?

Norvegiencele scapa mingea. Incercam un contraatyac, dar Ardean nu e sustinuta de nimeni, Atac in faza a doua. Amariei trage, darv e blocata. Avem din nou mingea, dar Neagu e blocata. Pe contraatac, Herrem inscrie. 19-26

Aruncare de la 7 m pentru Romania. Avem nevoie de acest gol. Executa Ardean si apara portarul! Nu se poate asa ceva. Mai sunt 20 de minute de joc

Loeke mahoreazadiferenta. oare e totul pierdut? 19-25

Aruncare de la 7 m pentru Norvegia. Executa Noestvold si Stanciu aparaaaa!!! Din pacate aceeasi Noestvold prinde mingea si inscrie, 19-24

Amariei trage pe langa poarta! Se pare ca tot nu si-a reglat tirul

Ne aflam in minutul 37.55

Avem si ghinion. Sulland a marcat din nou, 19-23

Din fericire nordicele pierd mingea. Ne aflam din nou in atac. Neau arunca in blocaj!!! Ce usor pierdem mingea!

Soit arunca in portar, recupereaza Lecusanu, care arunca de pe extrema dreapta, tot in portar. Se vede ca nu e extrema

Herrem reuseste din nou sa inscrie, 19-22

Aruncare de la 9 m pentru Romania. oana manea inscrie senzational, 19-21

Lecusanu este faultata, se dicteza doar fault!!! Trebuia eliminare, nus e poate asa ceva.

Din pacate Herrem profita de o bresa si marcheaza de pe extrma 18-21

Lecusanu inscrieee, ne apropiem la doua goluri 18-20

Amariei arunca in portar, dar recuperam.

Atac pasiv pentru Norvegia, avem din nou atacul. Egalitate de forte pe teren.

Oana Manea nu ne lasa la greu si marcheaza usor 17-20

Offf, Kristiansen inscrie. 16-20

Hai, acum, fara gol! Mai avem un minut de superioritate

Neagu patrunde si inscrieee 16-19

Atac pozitonal Romania. Aruncare de la 9 m. Amariei trage in portar! Inscriem [prin Neagu, dar golul e anulat. O norvegianca e eliminata, avem atacul.

Nordicele rateaza atacul. Avem din nou mingea.

Ardean inscrieeee, 15-19

A inceput repriza secunda. Romania ar atacul, Suntem la 30 de minute de extaz sau la 30 de minute de agonie. Hai fetelor

S-a incheiat o prima repriza in care Romania a contat foarte putin. Timorate de numele advresarului, timorate de miza partidei si de ceea ce ar putea sa le aduca o eventuala victorie, romancele au fost doar niste sparring-partneri pentru campioana olimpica. Sa speram ca lucrurile se vor indrepta in repriza secunda, sa speram ca Luminita Hutupan isi va regasi reflexele de generic, ca Narcisa Lecusanu va redeveni acelasi "lunetist" din meciul cu Danemarca si ca Amariei va reusi sa marcheze cum o facea cand castiga cu Slagelse Liga Campionilor.

S-a incheiat prima repriza

Un ultim atac, Amaraiei trage in portar.

Am intrat in ultimul minut. ne aflam in atac, dar Amariei forteaza. Norvegia ataca din nou. Aparara ein semicerc, aruncare de la 7 m pentru nordice. Noestvold marcehaza, 14-19

Ataca adversarele, Sulland marcheaza din nou. 14-18

Apara Stanciu, iar pe contraatac Amariei marcheazaaaaaa 14-17

A reintrat Amariei, egalitate d forte. Suntem in minutul 27.35

Lecusanu trage exact in piciorul portaritei! Incredibil cat ghinion

Kristiansen mentine diferenta de 4 goluri in favoarea Norvegiei 13-17

Neagu inscrieeee cu efect de pe extrema stanga, un gol extrem, extrem de important 13-16

Sulland profita de superioritate si inscrie 12-16

Eliminare doua minute pentru Amariei. O pierdere foarte importanta pentru echipa noastra. sa speram ca vom rezista

Ne aflam in minutul 25.01. Norvegia are atacul

Continua atacul nostru, mingea este respinsa in aut. Avem din nou atacul. Combinatie Lecusanu - Manea, iar ultima inscrieeee 12-15 Romania - Norvegia

Este minutul 24.00, Romania are atacul

Suntem in pericol de pasiv. Am peirdut mingea, Norvegia ataca rapid si inscrie prin Loeke. 11-15 Romania - Norvegia

Stanciu apara din nou! Plecam in atac, Soit intra in locul lui Cioaric.

Fllori Stanciu apara din nou. Cioaric trage pe langa poarta, singura cu portarul!! Trebuie schimbata, dar cu cine? cata nevoie aveam de Ramona Maier!

Norvegia ataca din nou. Daca am putea sa ne aparam cu succes.

Atac pozitional Norvegia. Baraaa. Din pacate tot nordiceel recupereraza. Pana la urma rateaza. Am scapat. Hai acum cu golul, avem nevoie de el. Amariei inscrieeee printr-o torpuila de la 10 m. 11-14 Romania - Norvegia

Aruncare de la 9m Romania. Mingea circula frumos, de la o extrema la cealalta. Aruncare de la 9 m. Amariei trage in portar. A fost primul sut la poarta al lui Carmen

Avem atacul, o adversara a calcat semicercul.

Oana Manea inscrie. haide Oana, avem nevoie de cat mai multe goluri. 10-14 Romania - Norvegia

S-a reluat partida, omania este in ataca. Mai sunt 11 minute de joc

Cat calm poate avea Radu Voina...

Time-out Romania

Neagu arjnca in portar, pierdem din nou mingea. Nu trebuie sa luam gol. Am luat, din pacate. Loeke marcheaza. trebuie sa cerem time-out 9-14 Romania - Norvegia

Plecam pe contraatacf, mingea e la Manea, care trage in potrar!!! Pe contraatac Frafjord marcheaza. 9-13 Romania - Norvegia

Ne aparam bine, sa speram ca le vom fura mingea. Apara Stanciu! Introdusa in locul lui Hutupan, Flori si-a facut pe deplin datoria.

Aruncare de la 7 m pentru omania. Executa Ardean, hai inscrie, o face, goool 9-12 Romania - Norvegia

Uluitor, Breivang a inscris in ultimel secudne de atac ale norvegiencelor, 8-12 Romania - Norvegia

Lecusanu reduce din handicap intr=-un moment foart important. 8-11 Romania - Norvegia

Pierdem din nou mingea, iar nordicele nu iarta. Johansen inscrie. 7-11 Romania - Norvegia

Cioaric nu indrazneste sa traga serios, iar nordicele profita si marcheaza pe contraatac prin Riegeluth 7-10 Romania - Norvegia

Egalitate de forte pe teren. Norvegia profita, Sulland inscriind 7-9 Romania - Norvegia

S-a reluat jocul

Time-out Norvegia, mai avem 20 de secunde de superioritate. Suntem in minutul 13.00

Mingea iese afara, dar rebvine tot norvegiencelor, care sunt sanctionate cu pasiv. Hai cu golul. Neagu inscrieeeeeeee, ne apropiem la un singur gol, 7-8 Romania - Norvegia

Atac pozitional Norvegia, care nu se grabeste. recuperam mingea... nu,... se fluiera, Mingea e la nordice. Hai sa rezistam acum

Avem superioritate numerica, trebuie sa profitam de ea. Lecusanu a marcaaaat. Tineti-o tot asa!! 6-8 Romania - Norvegia

Offf, ce repede luam gol! Riegeluth a marcat din nou, 5-8 Romania - Norvegia

Meirosu inscrie plasat. 5-7 Romania - Norvegia

Ce nedrept e uneori handbalul! In loc e un gol diferenta, orvegia are 3 in fata

Pe contratacul nordicelor se dicteaza aruncare de la 7 m. Inscrie Noestvold, 4-7 Romania - Norvegia

Acum sa nu luam gol, hai fetelor, aparati-va. Aruncare de la 9 m pentru Norvegia. Hutupan prinde mingea, Ardean este lansata pe contraatac, se apropie, targe si rateaza!!! Incredibil.

Aruncare de la 9 m Romania, nordicele se apara aproape perfect. Amenintare de pasiv pentru tricolore, aruncare de la 7 m pentru Romania! Hai fetelor, concentrati-va. Nu va mai trage sigur Lecusanu,. Ardean isi asuma rapundrea si inscrieeeee, 4-6 Romania - Norvegia

Nordicele ataca, iar Frafjord trage pe sub Hutupan. 3-6 Romania - Norvegia

Este foarte important sa ne mentinem aproape de nordice. Si Larsen arunca pe langaaaa. Avem atacul. Fault, aruncare de la 7 m pentru Romania. Nu se poate!!! Lecusanu trage pe langa!!!

Meirosu inscrieeeee, 3-5 Romania- Norvegia

Gol norocos marcat de Lundfe, mingea depasinsd cu putin linia portii 2-5 Romania - Norvegia

Cristina Neagu nu se lasa intmidata si inscrieeee 2-4 Romania - Norvegia. Un gol foarte important

Norvegia nu se grabeste, dar jucatoarele nordice par foarte stapane pe ele. Golul lui Larsen vine firesc, din pacate. 1-4 Romania - Norvegia

Atacam pozitional. Meirosu, trage peste poarta! Incredibil... Nordicele au din nou atacul

Aruncare de la 7 m pentru Norvegia. Noestvold arunca si inscrie 1-3 Romania - Norvegia

Suntem in minutul 2

Ardean marcheaza primul gol pentru Romania! Bolta peste portarul advers. 1-2 Romania - Norvegia

Nici noi nu avem mai mult succes, iar pe Riegelhuth marcheaza in atacul pe faza a doua. 0-2 Romania - Norvegia

Oana Manea inscrie, dar a calcat semicercul, din pacate, golul se anuleaza. Nordicele arunca peste poarta pe contraatac.

A inceput partida, Norvegia are primul atac sin inscrie prin Lunde 0-1 Romania -Norvegia

Echipa noastra incepe in formula Hutupan, Ardean, Cioaric, Meirosu, Manea, Lecusanu, Neagu

Mai sunt cateva secunde pana la startul partidei, sa le tinem pumnii fetelor. Hai Romania!

S-a incheiat si imnul norvegiencelor, care sunt incurajate, ca la fiecare competitie majora, de un grup de cateva sute de fani. Din echipa lor lipsesc doua piese de baza, portarul Haraldsen si interul Blanco. Probabil sunt odihnite

In celalalalt meci al grupei noastre, Ucraina a invins cu scorul de 30-25 formatia Danemarcei. Acum ne dam seama cat de mare a fost surpriza furnizata de nordice prin victoria obtinuta ieri in fata Spaniei, victorie fara de care Romania nu mai avea decat sanse teoretice la obtinerea biletului spre semifinale.

Se intoneaza imnul Romaniei

Accidentata la genunchi in meciul cu Danemarca, portarul Paula Radulescu nu a putut fi inca recuperata, astfel ca rezerva Luminitei Hutupan va fi, ca si in precedentele doua partide, Florentina Stanciu. O alta absenta de pe foaia de joc a echipei noastre este Ramona Maier, care a suferit o fractura deschisa la mana dreapta in meciul de trista amintire cu Spania

Au ramas mai putin de 10 minute pana la startul meciului

S-a incheiat de cateva minute si cel mai important meci din grupa principala II. Germania a invins Rusia cu 27-22, astfel ca in clasamentul final, primul loc in grupa a fost ocupat de Germania, iar pozitia secunda de Rusia. Asta inseamna ca, daca vom invinge, vom intalni in semifinale Rusia. Un rezultat de egalitate ne scoate in cale formatia Germaniei.

Mai sunt 15 minute pana la startul partidei. Jucatoarele sunt la incalzire.