Romania - Franta 30-25 (filmul meciului)

0

Nationala de handbal feminin a Romaniei ne face sa visam din nou. Tricolorele au invins cu scorul de 30-25 Franta si s-au calificat, cu o etapa inaintea terminarii grupelor, in grupa principala a Campionatelor Europene din Macedonia. Cu un joc la care doar speram sa il putem vedea vreodata la echipa noastra, romancele se anunta printre cele mai autorizate candidate la cucerirea unei medalii la aceasta competitie. Urmatorul meci al Romaniei este p

S-a incheiat partida, am invins Franta, suntem calificati in grupa principala a Campionatelor Europene cu o etapa inaintea terminarii primei faze

Aruncare de la 7 m pentru Franta, paula Radulescu apara. mai sunt 10 secunde

Si Barsan isi trece numele pe lista marcatoarelor: 30-25 Romania - Franta Nimic nu se mai poate schimba, Romania este scapata in castigatoare

Neagu inscrie probabil golul victoriei, un gol extrem de important: 29-25 Romania - Franta

Ayglon inscrie din nou pentru Franta, conduceum cu doar trei gpluri, cand mai sunt 2 minute de joc: 28-25 Romania - Franta

Ne aflam in minutul 57.20

Dembele readuce Franta in joc, 28-24 Romania - Franta

Limal inscrie din nou pentru Franta, 28-23 Romania - Franta

Jocul se reia. Romania este in atac, iar Camelia Balint marcheaza un gol foarte important pentru echipa noastra: 28-22 Romania - Franta

Radu Voina simte momentul de degringolada si cere time-out. Sa speram ca va fi cu folos. Mai sunt 5 minute de joc

Lucrurile se complica, Dembele inscrie din nou pentru Franta: 27-22 Romania - Franta

Limal inscrie din nou pentru Franta, echipa care profita de schimbarile efectuate de radu Voina in echipa noastra. Noi, practic, jucam cu echipa secunda. Scorul este 27-21 Romania - Franta

Suntem in minutul 52.30

Tervel, singura dintre actualele jucatoare ale Frantei care a evoluat si in echipa campioana mondiala in 1999, isi trece in cont al treilea gol din acest meci: 27-20 Romania - Franta

Dembele reduce din hadicap, inscriind printr-o aruncare de pe extrema: 27-19 Romania - Franta

Romania s-a descatusat: Ardean marcheaza un nou gol: 27-18 Romania - Franta

Luminita Hutupanm este odihnita, locul ei in poarta fiind luat de Paula Radulescu. Nici nu a intrat bine pe teren, ca Paula si-a trecut deja in cont doua parade de exceptie.

Eliminare in echipa Frantei, jucam din nou in superioritate

Ramona Maier marcheaza pe contraatac si duce diferenta la 8 goluri: 26-18 Romania - Franta

Hutupan apara din nou. Se simte ca acasa in sala din Skopje. Ea a castigat, in urma cu 7 ani, Liga Campionilor cu formatia macedoneana

Romania joaca in superioritate numerica, ne aflam in minutul 45.48

Faza extraordinara a Romaniei: Amariei paseaza pe pivot la Manea care, desi faultata, a inscris, obtinand si eliminarea unei adversare. 25-18 Romania - Franta

Reintra Carmen Amariei,in locul lui Crap

Hutupan inchide perfect poarta Romaniei. A aparat a 15-a minge in acest meci!

Ne aflam in minutul 44.00

Torpila de la 9 m a lui Limal, care ”rupe” plasa Romaniei. 24-18 Romania - Franta

Aruncare de la 7 m pentru Romania, inscrie Ardean fara probleme. E al saptelea sau gol in acest meci: 24-17 Romania - Franta

Ratam atacul, pe contraatac Piejos reduce diferenta: 23-17 Romania - Franta

Daniela Crap isi incearca si ea norocul, dar nimereste transversala. Pe atacul frantuzoaicelor, Hutupan isi mai arata o data maiestria.

Oana Soit inscrie pentru echipa noastra. Este primul sau gol la acest European: 23-16 Romania - Franta. Ne aflam in minutul 40.27

Ratam atacul, Maier aruncand pe langa poarta. Franta este din nou in ofensiva, dar rateaza. La fel face si Oana Manea, care trage in portar, frantuzoaicele sunt din nou in atac, iar Kamto inscrie: 22-16 Romania - Franta

Aruncare de la 7 m pentru Franta. In poarta Romaniei intra Paula Radulescu. Executa Spincer si inscrie. 22-15 Romania - Franta

S-a reluat jocul, cu Franta in atac

Frantuzoaicele sunt debusolate, si-au pierdut luciditatea din prima parte, iar Luminita Hutupan este una din principalele ”vinovate” de aceasta stare de fapt. Romania zburda pe teren, sa speram ca asa o va face si in continuare.

Time-out cerut de antrenorul Frantei, Oliver Krumboltz.

Amariei este inlocuita de Crap

Frantuzoaicele resimt socul, nu se regasesc. Romania profita si marcheaza prin Carmen Amariei, care se si accidenteaza: 22-14 Romania - Franta

Cristina Neagu se distreaza cu apararea adversa si inscrie fara probleme: 21-14 Romania - Franta Este minutul 36.00

Hutupan inchide perfect poarta.

Revenim in formula completa. Am reusit sa marcam de doua ori in inferioritate numerica!

Hutupan arapa din nou senzational si suntem din nou in atac. Meirosu marcheaza din nou, 20-14 Romania - Franta

Adina Meirosu rinscrie pentru omania, care revine la 5 goluri diferenta: 19-14 Romania - Franta

Aruncare de la 7 pentru Franta, dupa un fault al Oanei Manea. Boudoin arunca si marcheaza: 18-14 Romania - Franta

Carmen Amariei a fost eliminata pentru doua minute. Jucam in inferioritate numerica.

Aruncare de la 7 m pentru Romania, frantuzoaicele aparandu-se in semicerc. Arunca Ardean si marcheaza al saselea sau gol: 18-13 Romania

Am revenit in formula completa, Franta e inca in inferioritate, dar in atac. Obtin un corner, Kanto arunca pe langa poarta

A inceput partea secunda a meciului, cu Franta in atac. Ambele echipe au inceput jocul in inferioritate numerica. Cea a Romaniei expira dupa 9 secunde, cea a Frantei dupa 41

Final de repriza, Romania conduce la pauza Franta cu patru goluri diferenta.

Mai sunt 40 de secunde din prima repriza, Farcau inscrie pe contraatac pentru Romania!!! 17-13 Romania - Franta

Frantuzoaicele se grabesc si forteaza in atac. Avem mingea, iar Ardean obtine fault si eliminarea lui Tervel, care este eliminata pentru doua minute. Ambele echipe sunt in inferioritate. Aruncare de la 7 m Romania, Ardean arunca si inscrie: 16-13 Romania - Franta

Narcisa Lecusanu a fost eliminata 2 minute. Vom juca tot restul reprizei in inferioritate numerica.

Combinatie Manea - Meirosu, ultima reface diferenta de doua goluri in favoarea Romaniei: 15-13 Romania - Franta

Lacrabere readuce Franta in joc, printr-om aruncare de la semiinaltime. 14-13 Romania - Franta

A reinceput partida, cu o noua parada de exceptie a Luminitei Hutupan. Pe atacul nostru, mingea ajunge la Ardean, care marcheaza cu o bolta,  pe de extrema: 14-12 Romania - Franta

Spre deosebire de primul meci, cu Ungaria, in cel de azi, contra Frantei, romancele par a-si fi pierdut luciditatea in atac.

Time-out solicitat de antrenorul Frantei, Oliver Krumboltz.

Am intrat in ultimele cinci minute ale primei reprize

S-a terminat inferioritatea Romaniei

Baudoin marcheaza din nou pentru Franta, 13-12 Romania - Franta

Torpila reusita de Cristina Neagu de la 10 m, gol Romania: 13-11 Romania - Franta

Piejos inscrie pentru Franta dupa o serie de balbaieli ale jucatoarelor noastre. Mai intai, pe atacul Romaniei, Ardean a scapat mingea, apoi Hutupan, dupa o parada de senzatie, a pasat la o adversara: 12-11 Romania - Franta

Oana Manea este eliminata pentru doua minute

Ramona Maier scapa pe contraatac si reface diferenta de doua goluri in favoarea echipei noastre: 12-10 Romania - Franta

Lacrabere reduce diferenta, marcand pentru Franta: 11-10 Romania - Franta

Cristina Neagu mareste avantajul pentru Romania: 11-9 Romania - Franta

Hutupan apara senzational din nou si avem din nou atacul. Este minutul 20.20

Cristina Neagu aduce Romania in avatnaj, pentru prima data in acest meci: 10-9 Romania - Franta. Este minutul 19

Frantuzoaicele rateaza atacul, avem sansa de a prelua conducerea pe tabela de scor.

Ardean arunca prin surprindere, la limita atacului pasiv, si egaleaza. 9-9 Romania - Franta

Aruncare de la 7 m Franta, Baudouin marcheaza, 8-9 Romania - Franta

S-a incheiat superioritatea Romaniei, tricolorele au profitat la maximum de omul in plus, egaland de la o diferenta de trei goluri

Carmen Amariei readuce egalitatea, inscriind pentru Romania: 8-8 Romania - Franta

Aruncare de la 7 m pentru Franta. Hutupan apara extraordinar!!!

Ardean inscrie din nou, 7-8 Romania - Franta

Neagu marcheaza, 6-8 Romania - Franta

Jucam in superioritate numerica

Romania nu se regaseste, rateaza atac dupa atac. Tervel scapa pe contraatac si inscrie: 5-8 Romania - Franta

Pineau arunca din intoarcere si inscrie: 5-7 Romania - Franta

Neagu inscrie primul sau gol si al cincilea pentru Romania: 5-6 Romania - Franta

Ratam atacul si, scapata pe contraatac, Tounkara marcheaza, 4-6 Romania - Franta

Kampto readuce Franta in avantaj: 4-5 Romania - Franta

Luminita Hutupan apara si avem din nou atacul. Este minutul 10.38. Adina Meirosu arunca si inscrie: 4-4 Romania - Franta

Aceeasi Oana Manea este faultata pe semicerc, arbitrii dicteaza aruncare de la 7 m pentru Romania. Ardean marcheaza: 3-4 Romania - Franta

Oana Manea inscrie pe contraatac. 2-4 Romania - Franta, minutul 9.00

Romania trage in bara, Dembele, bine lansata pe contraatac, inscrie fara probleme. 1-4 Romania - Franta

Aruncare de la 7 m pentru Franta, Oana Manea s-a aparat in semicerc. Spincer executa si inscrie. 1-3 Romania - Franta

Aruncare de la 7 m pentru Romania. Lecusanu trage in piciorul portarului. Scorul ramane 1-2

Limal marcheaza printr-o aruncare de la 10 m. 1-2 Romania - Franta

Aruncare cu efect Meirosu, dar direct in portar. Suntem in minutul 4.50

Hutupan apara. Contraatac Romania, oprit prin fault. Aruncare de la 9 m pentru echipa noastra. Atacam pozitional. dar Lecusanu trage in portar

Frantuzoaicele rateaza atacul, dar pe contraatac, Meirosu trage pe langa poarta. Scorul ramane 1-1

Aruncare de la 9 m pentru Franta. Suntem in minutul 2.49

Aruncare de la 7 m pentru Romania. Executa Lecusanu cu bolta si inscrie. 1-1 Romania - Franta