Romania - Danemarca 27-25 (filmul meciului)

0

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut, in aceasta seara, o victorie de senzatie in fata Danemarcei, la Campionatul European. Tricolorele au castigat cu scorul de 27-25 (10-13) la capatul unui meci fantastic, in care au revenit incredibil in repriza secunda. In urma acestui rezultat, romancele promoveaza cu maximum de puncte - 4 - in grupa principala I si se anunta drept una din principalele candidate la obtinerea unei medalii.

Romania a castigat un meci care ne transforma in favorite certe la cucerirea unei medalii la acest Campionat uropean. Tricolorele s-au calificat cu maximum de puncte in grupa principala I a Europeanului!!! Coincidenta sau nu, hora bucuriei de la finalul partidei a fost dansata pe melodia celor de la Morandi, aleasa de organizatori ca fundal sonor pentru acele momente

Victorieeeeeeeeeeee

Maier arunca in bara.... recuperam. Mai sunt 5 secunde, nu se mai poate intampla nimic.

Danezele se apara om la om, s-a reluat meciul

Dramatismul capata cote extreme, Hutupan apara senzational. Time-out cerut de Radu Voina. Mai sunt 30 de secunde, victoria e ca si asigurata, dar dramatismul este dus la extrem. Hai fetelor

Nordicele scot din nou portarul. E minutul 59.00

Minutul 58.25. bara Romania, danezele pleaca in atac

Skov marcheaza 27-25 Romania - Danemarca

Time-out cerut de selectionerul danez care, probabil, le va indruma pe fetele lui sa recurga la apararea om la om. sa speram ca vom trece cu bine de aceste momente tensionate. danezele au introdus o jucatoare de camp in locvul portarului!!!

Aruncare de la 7 m pentru Romania, dpa un fault comis asupra aceleiasi Florina Barsan. Lecusanu inscrie cu emotii. Fenomenal, al noualea gol al Narcisei. 27-24 Romania - Danemarca

Atac pozitional Romania, minutul 56.53. Aruncare de la 9 m Romania. Un gol ar putea fi decisiv pentru fetele noastre

Hutupan apara din nou senzational. Cata nevoie aveam de aceasta interventie! Plecam din nou in atac

Crap este faultata pe semicerc, arbitrii dicteaza aruncare de la 7 m pentru Romania. Executa aceeasi Lecusanu, care inscrieeeeee 26-24 Romania - Danemarca

Lecusanu este din nou busculata. Se scoala cu greu, dar isi reia locul in atacul nostru

Egalitate numerica pe teren, mai sunt 4 minute si jumatate de joc

Atac pozitional Danemarca. Inscrie in ultima secunda de prepasiv Aarne, 25-24 Romania - Danemarca

Danezele faulteaza in atac. Plecam pe contraatac. Aruncare de la 7 m Romania, Lecusanu executa si marcheazaaaaa: 25-23 Romania - Danemarca

Ardean marcheazaaa!!! 24-23 Romania - Danemarca

Hutupan apara o minge foarte importanta, avem atacul. lecusanu este lovita in fata de Skov, care este eliminata doua minute. Acum este momentul sa ne desprindem.

Avem atacul. Trebuie sa marcam. Aruncare de la 9 m. Atac pozitional Romania. Amariei trage pe langa poarta

Egalitate de forte pe teren, ratam atacul. Kristensen inscrie de pe semicerc la capatul unor furaciuni flagrante ale arbitrilor. Amariei a fost busculata, danezele au facut pasi si nu s-a fluierat nimic. 23-23 Romania - Danemarca

Este minutul 51.07

Revine Amariei pe teren. Arbitrii fluiera atac pasiv pentru Romania. Skov inscrie pe contraatac 23-22 Romania - Danemarca

Jucam 35 de secunde fara doua jucatoare!!!

Danezele arunca pe langa poarta, dar din pacate Ardean este eliminata doua nminute, iar danezele au aruncar5e de la 7 m. Moeller inscrie, 23-21 Romania - Danemarca

Romania ataca pozitional. Lecusanu aunca direct in vinclu!!! 23-20 Romania - Danemarca

Skov reduce din diferenta, 22-20 Romania - Danemarca

Amariei este eliminata pentru a doua oara. a treia eliminare va fi definitiva. Jucam in inferioritate

Danezele scapa mingea, avem contraatacul, Crap targe in portar din nou!!!

Din pacate, Crap arunca in portar. A expirat superioritatea romancelor

Avem atacul, sa speram ca putem depasi acest soc

Din pacate, se pare ca accidentarea e mai grava decat se parea. Pe teren intra brancardierii, Paula este scosa cu targa de pe teren. In poarta noastra intra Luminita Hutupan

Nordicele nu se regasesc, arunca pe langa poarta. Din pacate, Paula Radulescu a cazut ca secerata la pamant. Se pare ca a suferit o entorsa la genunchi. Hai Paula, ridica-te, avem mare nevoie de tine

Danezele pierd mingea. Avem atacul. Hai fetelor, cu gol. Daca marcam suntem ca si scapati in invingatoare. Lecusanu inscrieeeee!!! 22-19 Romania - Danemarca

Ce meci, ce tensiune. Romania face un meci fantastic. Jucam in superioritate

Recuperam mingea, contraatac Ardean, care paseaza la Lecusanu, aceasta inscrie si e faultata. Eliminare de doua minute pentru Moeller 21-19 Romania - Danemarca

Farcau aduce Romania in avantaaaaj: 20-19 Romania - Danemarca

Combinatie de senzatie intre Crap si Barsan, ultima inscrie: 19-19 Romania - Danemarca

Skov readuce Danemarca in avantaj 18-19 Romania - Danemarca

Reluam atacul, mingea ajunge la Crap care marcheazaaaaaa!!! 18-18 Romania - Danemarca

Barsan a intrat in semicerc, pierdem mingea, ne aparam senzational, plecam pe contraatac dar Maier trage in portar!!!

Amariei se blocheaza perfect in aparare, avem din nou atacul. Hai cu golul!

Barsan marcheaza chiar in momentul in care s-a terminat superioritatea echipei noastre. 17-18 Romania - Danemarca

Aruncare peste poarta a nordicelor. Avem atacul. Mai avem 10 secunde de superioritate

Amariei ne mentine in joc si marcheaza 16-18 Romania - Danemarca

Gol incredibil marcat de Mikkelsen, de pe extrema, cu mult efect, care a pacalit-o pe Radulescu 15-18 Romania - Danemarca

Aruncare de la 7 m pentru Romania, Barsan fiind faultata pe semicerc. Obtinem si eliminare de doua minute. Lecusanu marcheaza, 15-17 Romania - Danemarca

Paula Radulescu apara din nou!. Pe contraatac, Lecusanu este foarte bine blocata.

Neagu este faultata, arbitrii nu dicteaza nimic, este incredibil. Mingea trece pe langa poarta, pierdem din nou mingea.

Nordicele arunca pe langa poarta. Avem din nou atacul

Egalitate numerica pe teren

Jucam in inferioritate, eliminatrea danezelor expirand.

Paula Radulescu are o interventie foarte buna, Maier inscrie pe atacul in faza a doua: 14-17 Romania - Danemarca

Suntem in minutul 35.50, arbitrii dicteaza fault in atac la Ardean. Danezele au mingea

Froelund marcheaza din nou pentru daneze: 13-17 Romania - Danemarca

Superioritatea nu a durat decat 32 de secunde, Amariei fiind eliminata pentru o infractiune inexistenta

Lecusanu transforma aruncare de la 7 m 13-16 Romania - Danemarca

Maier este faultata pe semicerc. Obtinem aruncare de la 7 m si o eliminare de doua minute.

Gol norocos marcat de daneze. Aruncarea lui Moeller este deviat in poarta: 12-16 Romania - Danemarca

Atac pozitional Romania. Pasam la piviot, fault la Manea. Pierdem mingea, contraatacul nordicelor se transforma in atac pozitional

Ardean ne reface moralul si inscrie din nou. Ce jucatoare fenomenala! 12-15 Romania - Danemarca

Fruelund inscrie sub transversala, 11-15 Romania - Danemarca

Ardean reduce din handicap, un gol foarte important pentru noi: 11-14 Romania - Danemarca

Recuperam mingea. Egalitate numerica. Manea calca semicercul si pierdem mingea. Nielsen inscrie pe contraatac: 10-14 Romania - Danemarca

A inceput repriza a doua, danezele au atacul. Romania mai joaca inca 16 secunde in inferioritate numerica.

S-a incheiat prima repriza a unui meci pe care l-am avut in mana in primele 15 minute. Apoi, ceva s-a intamplat, apararea daneza a devenit un zid aproape de netrecut pentru ”tricolore”, iar propria poarta s-a transformat intr-un sac in care, din pacate, mingiile se adunau cuminti. Sa speram ca pauza va fi un sfetnic bun si ca, in repriza secunda fetele noastre vor reusi sa redevina echipa care au bagat spaima in adversare la acest European.

Romancele pleaca in atac. Mai avem 10 secunde. Din pacate balbaim atacul si repriza se incheie.

Aaen marcheaza de pe extrema, 10-13 Romania - Danemarca

Aruncare de la 7 m Romania, Lecusanu marcheaza: 10-12 Romania - Danemarca

Barsan este eliminata pentru 2 minute. Arbitrii dicteaza aruncare de la 7 m pentru Danemarca. Moeller arunca si inscrie: 9-12 Romania - Danemarca

Maier arunca in bara de pe extrema, pierdem mingea. Danezele ataca pozitional. Ne aflam in minutul 28.14

Amariei inscrie, dar arbitrii dicteaza fault si anuleaza golul. Avem din nou atacul

Ne aflam in minutul 26.55

Aruncare de la 7 m Danemarca. Moeller arunca si inscrie. 9-11 Romania - Danemarca

A expirat superioritatea romancelor

Ratam din nou atacul.

Time-out cerut de selectionerul Radu Voina. Mai avem 44 de secunde de superioritate

Recuperam mingea, Manea rateaza incredibil, de pe semicerc. Pe contraatac, Moeller concretizeaza: 9-10 Romania - Danemarca

Eliminare in echipa Danemarcei, jucam in superioritate. Ratam atacul, din pacate

Atac pozitional Danemarca, nordicele faulteaza in atac. Atac pozitional Romania. Atacam cu doi pivoti, Radu Voina aruncand-o in teren si pe Barsan, alaturi de Manea.

Ne aflam in minutul 22.30, Amariei arunca dar sutul ei este blocat

O noua torpila a lui Troelsen o surprinde pe Luminita Hutupan: 9-9 Romania - Danemarca

Amariei face legea in atacul Romaniei, inscriind de la 9 m: 9-8 Romania - Danemarca

Pe contraatac, Thorsgaard restabileste egalitatea: 8-8 Romania - Danemarca

Atac pozitional Danemarca. Amenintare de joc pasiv. Avem atacul. Crap marcheaza, dar a calcat semicercul si golul este anulat

Amariei nu a uitat ca pe vremuri facea legea in handbalul danez si readuce Romania in avantaj: 8-7 Romania - Danemarca

Troelsen prinde o noua torpila si egaleaza 7-7 Romania - Danemarca

Amariei face pasi in atac, danezele ataca pozitional

Nordicele marcheaza din nou, prin Aaen, 7-6 Romania - Danemarca

Troelsen reduce din diferenta inscriind rapid: 7-5 Romania - Danemarca

Pana la urma, maier este foarte bine vazuta pe extrma de Neagu si marcheaza: 7-4 Romania - Danemarca

Atac pozitional Romania. Danezele dau cu romancele de pamant, asistam la o succesiune de aruncari de la 9 m

Hutupan apara din nou!!! Este fantastica

Sansa de contraatac pentru Romania, care se transforma in atac pozitional. Mingea ajuge la de la Maier la Manea, care marcheaza! 6-4 Romania - Danemarca

Egalitate de forte pe teren.

Recuperam mingea prin Maier, care pleaca pe contraatac. Cursa ei se incheie cu gol. 5-4 Romania - Danemarca

Mai avem 58 de secunde de superioritate, dar pierdem din  nou mingea. Radu Voina se pregateste sa ceara time-out

Mikkelsen inscrie dupa o aeriana de efect. 4-4 Romania - Danemarca

Neagu trage iar in portar! Atac pozitional Danemarca

Romania ataca pozitional. Amariei este lovita la gat, agresoarea primeste o eliminare de doua minute. Este minutul 12.25

Neagu arunca in bara, nordicele incearca sa plece pe contraatac, dar Hutupan intercepteaza mingea la jumatatea terenului!!!

Nordicele arunca in bara. Pe contraatac, maier pierde din nou mingea. Este pentru a treia oara cand i se ”fura” mingea in acest meci

Amariei inscrie din nou, 4-3 Romania - Danemarca

Neagu arunca in portar, danezele pleaca in atac. Hutupan apara, insa senzational!!!

Fruelund restabileste egalitatea printr-o aruncare de la 10 m: 3-3 Romania - Danemarca. Ne aflam in minutul 9.18

Atac pozitional Romania. Cartonas galben pentru o jucatoare daneza. O a doua jucatoare daneza vede galben. Aeriana nereusita a nationalei noastre, scorul ramane 3-2

Hutupan apara din nou pe atacul rapid al nordicelor. Plecam in atac.

Aruncare de la 7 m pentru Romania. Ardean executa dar portarul danez apara! Este minutul 6.30

Skov reduce din diferenta 3-2 Romania - Danemarca

Combinatie perfecta Amariei - Neagu, mezina formatiei noastreinscrie: 3-1 Romania - Danemarca

Contraatac Romania, Maier se incurca, recupereaza danezelem, care scapa mingea. Atacam din nou. Atac pozitional. Ardean arunca in portar.

Hutupan apara! Avem din nou atacul. in pacate scapam mingea, dar Amariei faulteaza tactic la jumatatea terenului. A primit doar un cartonas galben, din fericire, Continua atacul danezelor.

Danezele au fost penalizate pentru joc pasiv, avem atacul. Fosta campioana a Danemarcei cu Slagelse, Amariei nu iarta: 2-1 Romania - Danemarca

Adina Meirosu arunca din saritura si inscrie. 1-1 Romania - Danemarca

Kristensen deschide scorul pentru Danemarca 0-1 Romania - Danemarca