Oltchim a pierdut doar un meci din cinci în prima zi la Sika Cup

0

Campioana României la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a obţinut, sâmbătă, trei victorii şi un egal, la Sika Cup, în Germania, turneu cu meciuri programate pe durata a 30 de minute, care se va încheia duminică.

Rezultatele complete obţinute de Oltchim în meciurile de vineri şi sâmbătă sunt următoarele:

Vineri: Oltchim-Zaglebie Lubin 14-15, Oltchim-TuS Metzingen, cu 22-12

Sâmbătă: Oltchim-Hypo Viena 22-13, Oltchim-Dinamo Volgograd 15-13, Oltchim-Buxtehuder SV 22-11 şi Oltchim-Byasen HB 13-13.

Elevele lui Radu Voina vor mai juca duminică dimineaţa, cu TSV Bayer 04 Leverkusen, după care vor avea loc semifinalele (de la ora 12.40), respectiv finalele (de la 15.30 pentru bronz şi 17.00 pentru aur). Semifinalele şi finalele vor avea durata de câte 45 de minute. Înaintea ultimei partide, Oltchim ocupă primul loc, la egalitate cu Hypo (câte 9 puncte).

În 2010, dar şi în 1993, Oltchim Râmnicu Vâlcea a câştigat turneul de la Bad Urach, denumit în acest an, Sika Cup.

Pentru Oltchim, turneul de la Bad Urach este ultimul test înaintea debutului în noua stagiune, în 1 septembrie, cu HCM Roman, meci jucat în deplasare, în devans la prima etapă a Ligii Naţionale, programată în 3 septembrie.