Oltchim a ocupat locul 3 la Szabella Cup

0

Campioana României, Oltchim Rm. Vîlcea, a terminat pe locul 3 în turneul de la Siofok (Ungaria). Învinse sâmbătă, de ETO Gyor, 38-40, galacticele au obţinut ieri două victorii, 41-34 cu Hypo Viena şi 32-25 cu KC Siofok.

Duminică la prânz, Oltchim a făcut un meci foarte bun împotriva lui Hypo Viena, de opt ori câştigătoare a Ligii Campionilor. A urmat apoi finala mică cu formaţia locală din Siofok. Elevele lui Radu Voina au realizat o primă repriză de excepţie în formula Knezevici, Elisei, Manea, Managarova, Jovanovici, Fiera şi Chirilă şi au intrat la cabine cu un avantaj categoric 21-8.

În repriza secundă, unguroaicele au profitat de relaxarea vâlcencelor şi au redus din handicap, scor final 32-25. La final, Radu Voina le-a admonestat pe elevele sale pentru uşurinţa cu care au tratat faza defensivă. "Au ratat foarte mult în atac. Sigur că şi poarta are vina ei, dar dacă nu ne apărăm, nici portarii nu au ce face", a spus tehnicianul Oltchimului.

Oltchim Rm. Vîlcea va pleca din Ungaria spre Germania, acolo unde urmează să participe la alte două turnee amicale. Primul dintre ele va avea loc la Schmelz, între 19 şi 21 august, adversarele vîlcencelor fiind Gyor, Metz, Byasen Trondheim, Thuringer şi Bayer Leverkusen. Ultimele meciuri de pregătire vor avea loc la Bad Urach, unde Oltchim va da piep la Sika Cup cu Dinamo Volgograd, Hypo Viena, Bayer Leverkusen, Zaglebie Lublin, Buxtehude şi TuS Metzingen.