Handbal/Liga Campionilor: Oltchim-Volgograd 30-24

0
Patricia Vizitiu

Oltchim Râmnicu Vâlcea primeşte diseară vizita rusoaicelor de la Dinamo Volgograd, în al doilea meci al campioanei României în grupa a II-a principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

OLTCHIM - VOLGOGRAD 30-24, rezultat final

30-24 Marchează şi rusoaicele.

30-23 Vizitiu ne aduce pe primul loc în grupă

Beşe primeşte cartonaş roşu şi va vedea ultimele minute în afara suprafeţei de joc

29-24 Relaxare în tabăra noastră şi rusoaicele profită de acest lucru. Avem nevoie de o victorie la 6 goluri pentru a trece în fruntea grupei

19-13 Lecuşanu marchează din 7 metri

Makeeva este eliminată pentru 2 minute şi avem în sfârşit şi noi superioritate numerică.

18-13 avem probleme pe extrema stânga

Paula Ungureanu apără a doua lovitură de la 7 metri. Avem două jucătoare eliminate pentru 2 minute

18-12 Maier fuge ca o zvârlugă pe contraatac şi îi mai linişteşte pe pătimaşii suporteri vâlceni

Oana Manea este eliminată pentru o mână în gât aplicată unei adversare

17-12 Neagu sparge gheaţa

16-12 Rusoaicele profită de minutele de inferioritate numerică. Oltchim nu a marcat încă în repriza secundă

16-11 Voina face o criză pe nervi pe marginea terenului din cauza neglijenţei în defensivă a elevelor sale

16-10 Volgograd marchează primul gol al reprizei secunde

OLTCHIM RÂMNICU VÂLCEA - HC DINAMO VOLGOGRAD  16-9 la pauză

16-9 Acţiune individuală finalizată cu gol de Meiroşu

15-9 Rusoaicele reduc din diferenţă

TIME-OUT cerut de Radu Voina cu un minut înainte de finalul primei părţi.

15-8 Levina înscrie din 7 metri

Primim o eliminare de două minute

15-7 Vizitiu marchează pe contraatac

14-7 Oltchim este pe val. Volgograd este în genunchi!!!

Rusoaicele se sufocă efectiv în faza ofensivă şi arbitrii fluieră deseori forţare în atac

13-7 Prima reuşită şi pentru Vizitiu. Jucăm în superioritate numerică

12-7 Festival făcut de campioana României. Marchează şi Beşe.

11-7 Gol de mare clasă pentru Neagu,  care se înalţă de pe două picioare şi înscrie plasat

10-7 Campioana mondială Olga Levina marchează al treilea ei gol

Ne aflăm în minutul 20 al primei reprize. Paula Ungureanu are o serie de parade mult aplaudate de publicul vâlcean.

10-6 goool Meiroşu. Cea mai mare diferenţă de scor de pe tabelă.

9-6 Luca şi Beşe se apără excelent!!! Stanca este în mare formă pe faza ofensivă

8-6 Maier înscrie. Rezistăm bine în inferioritate numerică

7-6 Oltchim este pentru 12 secunde în doar 4 jucătoare de câmp

7-5 Neagu marchează în timp ce Oltchim juca în inferioritate numerică. Ce goool important!

6-4 Stanca ajunge la cota 3. Din păcate, Ionela este eliminată la faza următoare

5-4 Maier la a doua reuşită de 7 metri. Oltchim are superioritate numerică

4-4 Rusoaicele au o linie de 9 metri foarte mobilă şi sunt greu de oprit

4-3 Oltchim preia pentru prima dată conducerea. Stanca reuşeşte un lob de mare efect

3-3 Se marchează două goluri foarte rapid

2-2 Ramona Maier ]nscrie la vinclu din 7 metri. Ne aflăm în minutul 8.

1-2 Beşe face un capac de excepţie, dar primim gol în faza imediat urmtoare.

1-1 Neagu egalează cu o aruncare superbă

0-1 Volgograd deschide scorul

Sărbătoritele zilei, Valentina Ardean Elisei şi Valeria Beşe, au fost aplaudate la scenă deschisă de cei peste 2.000 de suporteri vâlceni care au umplut Sala Traian din Râmni Vâlcea.

Galacticele s-au prezentat la încălzire cu tricourile campaniei umanitare a ziarului Click!  "Din Inimă pentru Copii"!

După succesul de la Viena din runda inaugurală, scor 31-26, Oltchim speră la o nouă victorie care să le asigure un culoar favorabil spre semifinalele competiţiei. Adversarul este campioana Rusiei, o formaţie care are cinci campioane mondiale în componenţă.

CLASAMENT:

1. Viborg                2    2  0  0    65-55    4p

2. Oltchim              1    1  0  0    31-26    2p

3. Volgograd           1    0  0  1   29-30    0p

4. Hypo Viena         2    0  0  2    52-66   0p

"Dinamo Volgograd este o echipă foartre valoroasă, iar  înfrângerea cu Viborg le va înrăi cu siguranţă mai mult pentru că, în cazul care vor pierde contra noastră, ar putea ieşi din carţi. Probabil că va fi cel mai greu meci, rusoaicele vor veni să-şi vândă scump pielea la Vâlcea", a punctat diplomatic antrenorul Radu Voina.

"Noi vom lua fiecare meci în parte, rusoaicele nu ne-au surprins după înfrângerea cu Viborg, dar să ţinem cont că sunt campioanele Rusiei, nu le vom neglija. Sper ca publicul să fie alături de noi şi să ne susţină cum ştiu ei mai bine", a spus Valeria Beşe.

• Vâlcencele vor miza azi pe Narcisa Lecuşanu, revenită după o accidentare mai veche, şi pe Anastasia Pidpalova. Acestea le vor lua locul în echipă Gabriellei Szucs şi Reginei Şimkute.

Meci cu casa închisă

Deşi au costat cu 15 lei mai mult decât la disputele din grupele preliminarii, biletele puse în joc pentru partida de astăzi s-au vândut la pâinea caldă. Cele 900 de bilete puse în vânzare de ieri, ora 12.00, au fost epuizate imediat, aşa că meciul va fi urmărit cu o sală arhiplină de peste 2000 de spectatori.