Oltchim, neînvinsă la finalul turului Ligii Naţionale

0

Turul Ligii Naţionale feminine s-a încheiat duminică, cu partidele din etapa a XIII-a, la finalul cărora podiumul este ocupat, în ordine, de Oltchim Râmnicu Vâlcea, U Jolidon Cluj şi CSM Bucureşti.

Într-o sală arhiplină, campioana Oltchim a învins în deplasare formaţia HCM Ştiinţa Baia Mare, scor 39-21 (21-8), după un meci în care spectatorii au aplaudat la scenă deschisă fazele realizate de ambele echipe. Partida n-a avut istoric, Oltchim conducând pe tot parcursul (7-1, min. 9, 21-8 la pauză), în partea a doua gazdele reuşind să mai recupereze din handicap (29-19, min. 47), după ce titularele adverse au fost schimbate de antrenorul Kovacs Peter. Scor final 39-21.

Marcatoare:

HCM Ştiinţa Baia Mare: Hotea 8 goluri, Pârvuţ 6, Puiu 3, Mihai 1, Pop 1, Rudics 1, Buceschi 1.
Oltchim: Elisei-Ardean 7 goluri, Stanca 5, Neagu 4, Ozel 4, Manea 4, Nechita 3, Pidpalova 3, Geiger 3, Han 3, Curea 2, Luca 1.

Vicecampioana U Jolidon Cluj a fost învinsă de HC Zalău, în deplasare, cu 25-23 (11-11), celelalte rezultate ale etapei fiind: Dunărea Brăila-Tomis Constanţa 27-25, CSM Bucureşti-HCM Buzău 41-31, HCM Roman-Universitatea Reşiţa 33-22, Oţelul Galaţi-CSM Cetate Deva 33-30 şi SCM Craiova-Rulmentul Braşov 23-23. Meciul de la Bucureşti, dintre CSM şi HCM Buzău a fost întrerupt de o pauză de curent, înaintea pauzei.ţ

Clasamentul la finalul turului este dominat, în continuare, de campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea, cu 26 de puncte, urmată de U Jolidon Cluj, cu 21 şi CSM Bucureşti, cu 19 puncte.

Prima etapă a returului va avea loc în 30 ianuarie.