Oltchim, în degringoladă

0
Peter Kovacs

Aflate sub presiune după eşecul înregistrat la Randers, „galacticele“ au clacat în deplasarea de la Larvik, scor 31-34 (18-17). Revenirea după şase luni a Adinei Meiroşu şi debutul Melindei Geiger în Liga Campionilor n-au adus plusul scontat de tehnicianul Peter Kovacs.

Condusă la cinci goluri în minutul 16 (8-13), Oltchim a revenit totuşi fabulos până la pauză, graţie paradelor Talidei Tolnai.

Repriza secundă a fost un adevărat fiasco pentru vâlcence. Larvik a condus şi la opt goluri, elevele lui Kovacs reuşind să scape de umilinţă doar pe final. Golurile Oltchimului au fost reuşite de: Maier 7, Stanca 6, Elisei 4, Meiroşu 3, Ozel 3, Neagu 3, Geiger 2, Curea 1, Luca 1, Gatzel 1.

Rezultatul surprinzător realizat în celălalt meci al grupei (Randers - Toulon 25-29) face totuşi ca Neagu şi colegele ei să aibă în continuare şanse de calificare în faza următoare. Viitorul tehnicianului Peter Kovacs pare însă foarte nesigur în ciuda declaraţiile diplomatice ale conducerii Oltchimului legate de soarta sa.