Învinsă cu 26-27 în Rusia, Oltchim amână cu o etapă calificarea

0

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă cu scorul de 26-27 la Zvenigorod, de echipa locală, Zvezda, în cea de-a patra etapă a grupei C a Ligii Campionilor. Oltchim îşi putea asigura calificarea în turul principal al competiţiei dacă obţinea cel puţin un punct. Aşa, trebuie să îl obţină în următoarele meciuri.

"Galacticele" mai au de jucat acasă cu Itxaco (Spania) şi în deplasare cu ETO Gyor (Ungaria).

Oltchim a fost la doar un gol distanţă să îşi asigure calificarea în faza următoare cu două etape înainte de final.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA MECIULUI

Zvezda joacă la tragerea timpului ultima fază şi rusoiacele câştigă inextremis meciul!

27-26 Neagu înscrie superb. Hai fetelor că se poate!

Obţinem o eliminare de 2 minute !

Mai sunt 90 de secunde de timp efectiv de joc!!!

27-25 Dronina înscrie imediat

RATĂM INCREDIBIL prin Meiroşu în situaţie de unu la unu!!!!

26-25 Meiroşu ne apropie la un gol de calificarea în primele opt echipe ale Europei!!!

26-24 Zvezda înscrie

25-24 Maier înscrie din unghi superb pe contratac

Mai sunt 4 minute de joc din acest meci dramatic!

Voina cere time-out şi le explică elevelor sale să joace doar pe extreme!

Oltchim ratează însă din 7 metri!

25-23 Primim repede două goluri

23-23 Gooool! Lecuşanu egalează!!!

Jucăm în inferiroitate numerică, dar Paula este un adevărat înger păzitor între buturile noastre!

Mai sunt 9 minute din această partidă!

23-22 Ramona Maier ne apropie la un singur punct!

Două parade consecutive de senzaţie ale lui Paula Ungureanu ne menţin  pe linia de plutire!!!

23-21 Gatzel se ciocneşte cu Suşlina şi se loveşte la nas, fiind nevoită să părăsească terenul

23-20 Reducem din handicap!

Suntem în minutul 46 al meciului! Este extrem de important pentru Oltchim să nu piardă la mai mult de patru goluri pentru a menţine un avantaj în faţa campioanei Rusiei la meciurile directe (31-27 pentru Oltchim în tur).

Ada Nechita o ia la ţintă pe Suşlina, aruncând de două ori consecutiv în portăriţa lui Zvezda

23-19 Dmitrieva înscrie pe contraatac

22-19 Experimentata Andruşina înscrie şi obţine o eliminare de 2 minute pentru Cristina Neagu.

21-19 Adrian Nechita ajunge la cota 4

21-18 Rusoicele valorifică la maximum forţa fizică superioară

20-18 Ada Nechita demonstrează că merită să fie la Mondiale!!!!

20-17 Apăraae nu mai funcţionează la un nivel înalt pentru Oltchim

19-17 Acţiune rapidă a Oltchimului. Nechita marchează de pe extremă.

Voina este nemulţumit de maniera de arbitraj, dar cei doi norvegienii îl calmează repede-

19-16 Dronina o driblează uşor pe Puşcaşu şi înscrie la colţul lung

18-16 Andruşina aruncă prin surprindere

17-16 Neagu se înalţă superb peste Polenova (2 metri) şi trimite o torpilă sub bară!!!!

17-15 Gâlcă marchează după o fază ciudată, în care Suşlina a ieşit la 12 metri să intercepteze o lansare câtre pivotul nostru

Koroleva îi dă o palmă Cristinei Neagu, dar arbitrii nu dau nimic!!!

Suntem în minutul 6 al reprize secunde

Puşcaşu rămâne pe teren şi ne dă emoţii! Extrema dreapta se ridică totuşi şi continuă partida!

17-14 Rusoaicele înscriu din 7 metri!

16-14 Oltchim se ţine în cosata luI Zvezda

16-13 Viakerva marchează din nou. Ritmul de joc este unul infernal!!!

15-13 Neagu reduce din handicap

15-12 Viakerav înscrie

14-12 Luăm repede gol

13-12 Ionela Stanca ajunge la cota 5!

13-11 Ada Nechita, introdusă la pauză, marchează primul ei gol în acest meci

13-10 Andruşina înscrie pe contraatac

Începe repriza secundă. Atacul a fost problema noastră în prima repriză, Oltchim având doar 47% procentaj la aruncări.

ZVEZDA - OLTCHIM 12-10 la pauză

Neagu şi Polenova au fost eliminate 2 minute. Puşcaşu a ratat o lovitură de la 7 metri !

Radu Voina o introduce pe faza defensivă şi pe unguroiaca Gabriela Szucs

Mai sunt aproape 2 minute din prima repriza!!!

Steluţa Luca o angajează cu o pasă cu podeaua pe Oana Manea. Lecuşanu ratează lovitura de 7 metri rezultată în urma acestei acţiuni.

Radu Voina cere un time-out! "Jucaţi pe extreme. Sunt tari pe centru!", le spune acesta.

12-10 Andruşina o păcăleşte uşor pe Paula Ungureanu

11-10 Lecuşanu tranformă din nou o lovitură de la 7 metri!

11-9 Luăm gol în inferioritate numerică. Tinde să devină o problemă serioasă acest capitol pentru Oltchim!

Recent introdusă, Oana Manea obţine un 7 metri şi o eliminare de 2 minute. Lecuşanu este ghicită însă de Suşlina!!!

10-9 Ionela Stanca marchează pentru un contraatac în faza a doua

10-8 Koroleva trimite o bombă de la 10 metri!

9-8 Polenova înscrie din 7 metri

8-8 Polenova aruncă de la mare distanţă

7-8 Maier pătrunde în forţă şi este faultată. Lecuşanu îşi păstrează procentajul de 100% la aruncările d ela 7 metri

7-7 Dronina este eliminată 2 minute. Lecuşanu înscrie din 7 metri!

7-6 Perioadă slabă pentru Olchim. Zvezda conduce pentru prima oară în acest meci!

6-6 Primim un nou gol pe contraatac.

5-6 Viakireva taxează o eroare în defensiva noastră

4-6 Andruşina reduce din diferenţă

În minutul 12, Trefilov cere primul time-out al partidei

Voina o introduce pe Patricia Vizitiu pe interul dreapta. Este debutul în Liga Campionilor pentru fosta jucătoare a Rulmentului Braşov!

3-6 Lecuşanu macrhează primul ei gol

Suntem în minutul 10

Paula Ungureanu apără din nou. Trefilov începe să zbiere la elevele sale!

3-5 STANCA de neoprit !!!! Se demarcă excelent la primire şi aruncă plasat pe lângă portăriţa lui Zvezda

3-4 Iulia Puşcaşu, înlocuitoarea lui Ardean, înscrie şi ea

3-3 Masiva Polenova egalează pe tabelă

2-3 Cristina Neagu trimite o torpilă în vinclu

Paula Ungureanu reuşeşte prima sa paradă în situaţie de unu la unu cu o adversară

Ne aflăm deja în minutul 5 al partidei.

2-2 Primim repede gol

1-2 Gâlcă recuperează o minge pe semicerc şi marchează

1-1 Koroleva aruncă puternic prin blocajul nostru

Sala din Cehov este destul de goală în ciuda mizei partidei.

0-1 Gâlcă deschide scorul pentru Oltchim!

Meciul a început.

Meciul de la Cehov va fi arbitrat de o brigadă norvegieniană formată din  OyvindTogstad şi Rune Krisiansen.

Mai citiţi:

Rusoaicele mai au amintiri neplăcute legate de Oltchim – româncele le-au învins în 2007, la Turneul Campioanelor. "Galacticele" erau atunci câştigătoarele Cupei Cupelor, în timp ce rusoaicele îşi trecuseră în palmares Cupa EHF, după ce au eliminat Rulmentul Braşov în sferturi.

În clasamentul grupei C, Oltchim conduce cu 6 puncte, urmată de Zvenigorod - 3, Gyor ETO - 2 şi SD Itxako - 1 punct.

În celălalt joc al grupei, SD Itxako primeşte replica echipei Gyor.