Norvegia: cvadruplă campioană europeană

0

Naţionala Norvegiei şi-a păstrat titlul de campioană a Europei, după ce ieri a învins în Macedonia, în ultimul act al CE, echipa Spaniei. După o primă repriză echilibrată, scandinavele

După o primă repriză echilibrată, scandinavele au ieşit la pauză mult mai determinate să-şi arate adevărata valoare. Experienţa şi-a spus cuvântul, scor final: 34-21 (13-12)

Astfel, Norvegia, campioana olimpică en-titre şi vicecampioana mondială, şi-a mai adăugat o medalie de aur european în palmaresul handbalului feminin, adunând până acum nu mai puţin de patru titluri, două medalii de argint şi una de bronz.

Cu o asemenea avere, Norvegia se află şi în fruntea clasamentului pe medalii.

Podiumul a fost completat de naţionala Rusiei, care s-a impus în faţa Germaniei cu scorul de 24-21 (17-11).

Naţionala lui Evgeny Trefilov a condus ostilităţile pe toată durata partidei, chiar dacă venea după un meci greu din semifinale, acolo unde a fost eliminată de Norvegia.