Rusia a surclasat România la Cupa Mondială

0

Echipa feminină de handbal a României n-a putut evita ieri, la Aarhus (Danemarca), un eşec usturător în faţa Rusiei: 25-35 (14-16).

Victorioasă în prima partidă disputată la Cupa Mondială (28-22 cu Danemarca), trupa lui Radu Voina a debutat în forţă, detaşându-se din start (4-0) de campioana mondială en-titre.

În continuare, ambele echipe au evoluat cu garda jos, consemnându-se goluri spectaculoase, însă şi ratări monumentale.

În minutul 21 a fost pentru ultima oară când România s-a aflat în avantaj (12-11). Din acel moment rusoaicele au evoluat mult mai exact, astfel că la pauză ele aveau două goluri avans (16-14).

Nici introducerea pe teren a Ionelei Stanca şi a Valentinei Elisei, după pauză, n-a permis România să stopeze iureşul adversarelor.

Pe fondul unor erori în defensiva noastră, Rusia s-a detaşat decisiv: 31-21 în minutul 48! Pentru naţionala noastră cele mai multe goluri (7) au fost reuşite de Ramona Maier.

România va disputa azi ultimul său meci din grupa A, de la ora 17.00 (Boom Sport Two), în compania echipei Suediei.