„Marinarii“, surclasaţi de „galactici“

0
Sabou a marcat trei goluri contra spaniolilor

Demiterea lui Jovica Cvetkovici de pe banca tehnică a lui HCM Constanţa cu doar trei zile înaintea meciului cu Ciudad Real nu a produs şocul pozitiv aşteptat de conducerea grupării de pe litoral.

Cu fostul secund Eden Hairi, aflat la debutul ca antrenor principal, „marinarii" au pierdut categoric duelul din deplasare cu tripla câştigătoare a Ligii Campionilor, scor 28-34.

Deşi diferenţa de scor a fost una mare, Csepreghi&co au avut şi momente pe durata partidei în care s-au ridicat la nivelul celei mai bogate echipe din handbalul mondial, 12-15 la pauză.

Partea secundă s-a derulat după acelaşi scenariu. HCM Constanţa s-a ţinut bine timp de vreo zece minute (16-20, minutul 40), dar a cedat apoi pe final.

Au marcat pentru HCM:

Sadoveac 6, Mureşan 4, Buricea 3, Stavrositu 3, Sabou 3,
Schuch 2, Riganas 2, Băiceanu 2 şi Csepreghi 2.

6. HCM Constanţa    3    0    0    3    73-96    0 p

Următoarele meciuri: HCM Constanţa - Sarajevo (14 octombrie, ora 19.00, Digi Sport), Zagreb - Ciudad Real (16 octombrie), Flensburg - St. Petersburg (17 octombrie), HCM Constanţa - St. Petersburg (18 octombrie, ora 19.30, Digi Sport).