Luptăm doar pentru locul 15

0

Naţionala de handbal a României a pierdut aseară, 32-40, penultimul meci de la Campionatul Mondial din Croaţia în compania Spaniei, echipă care a cucerit bronzul olimpic la Olimpiada de la Beijing.

Ca şi în alte jocuri importante din faza grupelor, România nu a făcut o partidă rea, atingându-şi însă de fiecare dată limitele.

Când părea mai sigură pe ea, echipa lui Aihan Omer se apropia doar la trei goluri diferenţă de Spania într-un meci pe care ibericii l-au controlat însă din primul până în ultimul minut. 16-19 a fost scorul la pauză şi România mai păstra încă speranţa ob­ţi­nerii unei victorii care să asigure prezenţa în finala pentru locul 13.

Ca şi în alte partide văzute la acest Campionat Mondial, România s-a stins încet, iar pe final, pe teren n-a mai existat decât o singură echipă, cea a Spaniei.

În urma acestei înfrângeri, România a ocupat locul secund în Grupa I din Cupa Preşedintelui şi va juca astăzi pentru locurile 15-16 cu echipa Rusiei.

Cupa Preşedintelui

Grupa I

Rezultate: Australia – Kuwait 24-27, Argentina – Cuba 30-23, România – Spania 32-40

Grupa II

Rezultate: Algeria – Arabia Saudită 30-27, Tunisia – Brazilia 34-33, Rusia – Egipt s-a disputat după închiderea ediţiei