HCM Constanţa a pierdut primul meci din Liga Campionilor: 23-33 (9-15) cu Croaţia Zagreb

0

Formaţia de la malul mării întâlneşte în faza grupelor echipa HC Croaţia Osiguranje Zagreb. Pentru elevii lui Jovica Cvetkovic prima partidă din sezonul 2010 - 2011 al prestigioasei întreceri se dispută în această seară, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor din Constanţa.

Final de meci! Croaţii au reuşit să înfrângă HCM Constanţa cu un avantaj de 10 goluri.

Minutul 59 Laurenţiu Toma marchează pentru 23 la 33. Diferenţa este prea mare pentru ca HCM să poată recupera.
Minutul 52
Jaskic Adnan marchează pentru Zagreb, croaţii conducând detaşat pe constănţeni cu 31 la 20.
Minutul 49 O primă reuşită pentru Alexandr Adzic în această partidă, care aduce scorul la 18 - 29.
Minutul 47 Daniel Mureşan înscrie din nou în poarta croaţilor pentru 16 la 26. La numai câteva secunde, Csepreghi reuşeşte să mai reducă din diferenţă şi aduce scorul la 17 - 26.
Minutul 44 Mureşan înscrie de două ori în poarta croaţilor şi aduce scorul la 15 - 23. Parada portarului constănţean Rudi Stănescu evită încă un gol.
Minutul 41 Alexandru Csepreghi înscrie din nou pentru gazde. Diferenţa este în continuare mare: 13 - 21 pentru croaţi.
Minutul 36 Alexandru Sabou înscrie pentru 12 la 19 şi mai reduce din handicap.

A început cea de-a doua repriză.

Minutul 30 Fluierul arbitrilor pune capăt primei reprize. Csepreghi reuşeşte un ultim gol, dar nu este suficient. HCM este condusă cu 15 la 9.

Minutul 20 Jucătorul oaspete Gojun Jakov primeşte cartonaş roşu pentru o intrare dură la Alex Csepreghi. Scorul este de 5 - 10 pentru oaspeţi. HCM încearcă din răsputeri de preia conducerea.

Minutul 14 Time out tehnic solicitat de HCM. Scorul este de 3 - 7.

Minutul 11 Scorul este de 2-4 pentru oaspeţi. Doi jucători croaţi au fost eliminaţi pentru 2 minute. Este vorba despre Zorvat Zlatko şi Valcic Tonci.

Minutul 6 Laurenţiu Toma înscrie în poarta croaţilor primul gol al partidei. Mihai Popescu a apărat patru mingi ale echipei adverse.

Minutul 5  Luptă strânsă. Scorul este încă 0 - 0.

Minutul 1 Fluierul de start al primei reprize.

HCM Constanţa a suferit o înfrângere ruşinoasă pe terenul celor de la HC Odorhei, care le-a zguduit serios încrederea. „Ne doream un început de campionat mai liniştit. Lucrurile nu sunt tocmai frumose după eşecul de la Odorhei, deoarece nu ne aşteptam să pierdem", şi-a amintit antrenorul secund Eden Hairi.

Ieri s-au disputat primele meciuri din grupa D a Ligii Campionilor, cea din care face parte HCM:

St. Petersburg (Rusia) - Bosnia Sarajevo (Bosnia) 32-27
Renovalia Ciudad Real (Spania) - VS SG Flensburg Handewitt (Germania) 27-19

Croaţia Zagreb este o forţă în handbalul european, această echipă disputând patru finale în Liga Campionilor. Vedeta oaspeţilor este Ivano Balici (31 de ani), unul dintre cei mai buni handbalişti ai momentului. El are în palmares un titlu olimpic (2004) şi unul mondial (2003).

Meciul HCM Constanţa - Croaţia Zagreb va fi condus de Kim Andersen şi Per Morten Sodal (Norvegia).