România, bronz la Europene. Am bătut Danemarca!!!

0

România învinge Danemarca în meciul pentru medaliile de bronz și se califică direct la Campionatul Mondial care va avea loc în 2011 în Brazilia. România a răzbunat înfrângerea din grupe și le-a furat medaliile de bronz danezelor pe propriul teren. Tolnai este eroul României, cu 53 la sută procentajul aruncărilor parate!!!!!!

Marcatoarele tricolorelor: Neagu 6 goluri, Nechita 4, Stanca 2, Ardean 2, Fiera 1, Geiger 1.

Amariei: ”M-am bucurat enorm”

”A fost o finală extraordinară. M-am bucurat enorm de mult și am reușit să fiu alături de ele ca suporter”, a spus Carmen Amariei, marea absentă de la Europene, cu lacrimi în ochi.

Voina: ”O victorie care înseamnă mult pentru toți cei care înțeleg acest sport”

”E greu după un astfel de joc să vorbești. E o victorie care înseamnă foarte mult pentru cei care iubesc această echipă și care înțeleg acest sport. Fetele au vrut și au dat totul. Eu n-am crezut că mai pot reveni la 24 de ore după semifinala. În puținele ore care au trecut de la semifinală fetele și-au pus în cap să schimbe totul, să răzbune toate insuccesele. E mult mai ușoară o finală mare, pentru că oricum ai argintul, dar această victorie este uriașă și fetele merită toate felicitările”, a spus Radu Voina.

Tolnai: ”S-a văzut că am luptat cot la cot”

”A fost un meci foarte greu. S-a văzut că am luptat cot la cot, și am reușit să învingem. Fiecare și-a dorit să lupte și să dea totul, a declarat Talida Tolnai.

Neagu: ”E o bucurie mai mare decât dacă am fi câștigat finala mare”

”A fost tristețe mare că am pierdut semifinala, a fost un meci încrâncenat. am vorbit cu fetele că vrem să ne răzbună, și că vrem să le batem aici în fața a peste 10.000 de fani. Meci greu și fizic și psihic, ne-am luptat din suflet și poate e o bucurie mai mare decât dacă am fi câștigat finala mare”, a spus Cristina Neagu.

Am depășit coșmarul finalelor mici pierdute

Talida Tolnai a avut o intervenție absolut magistrală, cu vârfurile degetelor a deviat o minge care se îndrepta către vinclu cu 30 de secunde înainte de final. Fetele noastre au ținut excelent mingea pe final de meci și au obținut medaliile de bronz. Am depășit acel coșmar al finalelor mici.

România a tremurat din nou pe final, până în ultimele secunde iar emoțiile au fost uriașe. Ada Nechita a marcat trei goluri uriașe în repriza a doua, apărarea a făcut baraj în fața semicercului, având doar câteva ezitări iar Tolnai epuizase toate epitetele încă de la meciul din semifinale cu Suedia și ne-a făcut doar să urlăm de bucurie la fiecare intervenție a ei.

Puteam avea un final mai liniștit dacă nu grăbeam câteva acțiuni ofensive și dacă nu luam câteva decizii pripite, dar altfel probabil că naționala feminină de handbal a României ar fi purtat un alt nume. O victorie uriașă în fața naționalei care reprezintă patria handbalului.

AVEEEEEEEM MEDALIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEe

Min 60 16-15 TOLNAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII. TOLNAIIIIIIIII.

Min 60 16-15 Bară Geiger. OFFFFFF.

Min 59 16-15 Time out Voina. Nu băgăm pasă la pivot că nu fluieră, spune Voina.

Min 58 16-15 Gol Danemarca. ne trebuie gol la această fază.

Min 58 16-14 Dalby marchează. Arbitrele dau fault în atac. Danezele au din nou mingea. Incredibil!

Min 57 16-13 TOLNAIIIIIIII e coșmarul danezelor. Dar Brădeanu ratează.

Min 56 16-13 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL NECHITAAAAAAAAAAAAA. Pe contraatac. 5 minute.

Min 55 15-13 Scoateeeee Tolnaiiiii. Îngerul păzitor al porții noastre. Time-out Danemarca, care are posesia. Dramatism, tensiune, presiune, e o nebunie totală.

Min 54 15-13 NUUUUU Neagu ratează șapte metri. Ce moment prielnic era pentru România. Încă șase minute și jumătate.

Min 53 15-13 GOOOOL NEAGUUUUU. Bară gol, dar am primit din nou gol în inferioritate. Ce păcat de neatenția din defensivă. APĂRĂ TOLNAIIIIII. HAi ROMÂNIAAAAAA

Min 52 14-12 GOOOOOOL NECHITAAAAAAA. Ce bine a aruncat cu boltă.

Min 51 13-12 Kristensen eliminare două minute pentru fault la Manea.

Min 51 13-12 Pierdem mingea dar danezele trag în bară. Avem posesia din nou.

Min 49 13-12 România parcă s-a speriat că a condus la trei goluri diferență, cea mai mare din acest meci, dar reușim să ne apărăm bine. Ne-am grăbit însă pe atac în două rânduri, acum e nevoie de calm

Min 48 13-12 Nuuuu. primim al doilea gol în mai puțin de un minut, pe contraatac

Min 48 13-11 Primim ușor gol de pe pivot, dar este primul din această zonă. Comitem pași.

Min 47 13-10 GOOOOOOOL NECHITAAAAAAAA. Din unghi, ce execuție, și-a asumat responsabilitatea aruncării pentru că eram în prepasiv

Min 45 12-10 Ardean pe extremă, dar Mortensen apără. Moller trage pe lângă poartă.

Min 44 12-10 Duelul portarilor, Tolnai vs. Mortensen, apără ambele fenomenal. Danezele greșesc din nou.

Min 44 12-10 Tolnai a închis poarta. Danezele trag dar nu pot marca, din păcate nici noi nu reușim decât un șut în blocaj. Danezele au mingea.

Min 42 12-10 Danezele comit picior dar greșim incredibil pasa pe contraatac. Din nou picior Danemarca și din nou pierdem mingea. Tensiune imensă de ambele părți.

Min 41 12-10 ELISEEEEEIIIII. Gol frumos de pe extremă.

Min 40 11-10 Skov pătrunde extrem de ușor și primim gol.

Min 39 11-9 TOLNAIIIIIII!!! DE NETRECUT. APĂRĂ ȘAPTE METRI.

Min 38 11-9 România nu reușește să fructifice superioritatea, danezele pleacă pe contraatac și obțin un șapte metri și eliminare 2 minute Neagu.!!!!

Min 37 11-9 GOOOL Neagu de la șapte metri. Manea a fost faultată pe semicerc și suntem în superioritate.

Min 37 10-9 Kristensen marchează de la șold cu o bombă.

Min 36 10-8 A călcat semicercul Nechita pe o aruncare din lateral.

Min 35 10-8 GOOOOOL Adina Fiera! Danezele greșesc și avem posesia. Fiera este lovită la față.

Min 34 9-8 TOLNAIIIIIIII. Apără în situație de 1 la 1 pe contraatac cu Kviesgaard.

Min 32 9-8 Skov marchează printre picioarele lui Tolnai, o aruncare cu pământul. Forțare la Geiger.

Min 31 9-7 Nechita ratează de pe extremă, după ce ne-am apărat bine în superioritate.

Min 31 9-7 Danezele au mingea dar vor fi în inferioritate încă un minut și 20 de secunde.

PAUZĂ România - Danemarca 9-7. Tricolorele, în superioritate numerică, au trăit periculos finalul de repriză. Am avut posesia cu 20 de secunde până la final, dar Ada Nechita s-a grăbit pe extremă și a făcut forțare. Danezele au avut șansa unei ultime aruncări și Tolnai a salvat încă o dată în fața lui Kviesgaard. Portarul nostru a făcut din nou un meci magic și are la pauză 9 mingi salvate din 16, pentru un procentaj de 56 la sută. Neagu cu patru goluri și Stanca cu două sunt principalele marcatoare pentru noi. Nechita, Ardean și Geiger au înscris fiecare câte o dată. Apărarea a funcționat aproape de perfecțiune, doar o dată existând ezitări. În atac însă ne-am grăbit de câteva ori și puteam intra la vestiare cu un avantaj mai mare de două goluri. Se anunță o a doua repriză de foc. Norgaard cu trei goluri și Skov cu două sunt principale realizatoare pentru daneze, Jorgensen și Moller completând statistica cu câte un gol fiecare.

Min 30 9-7 Neagu ratează de la șapte metri, după ce Manea a presat excelent pe semicerc. Danezele în inferioritate.

Min 29 9-7 Tolnai primește de pe extremă o minge în primă față! Primește îngrijiri medicale, să sperăm că nu e nimic grav. Mingea a lovit-o în pometele stâng. Își revine cu greu Tolnai și rămâne în poartă cu lacrimi în ochi.

Min 29 9-7 Geiger ratează de la distanță sub amenințare de joc pasiv.

Min 27 9-7 Jorgensen marchează pentru daneze

Min 27 9-6 APĂRĂĂĂ TOLNAI! Dar Elisei ratează pe un atac rapid.

Min 26 9-6 GOOOOOOOL GEIGERRR! Senzațional! O reluare a televiziunii daneze ni-l arată pe antrenorul echipei adverse urlând lajucătoare la time-out și trăgându-le cu furie de tricou.

Min 25 8-6 Tolnai a apărat dar Neagu a tras peste poartă. Din nou TONAIIIIII! Ce reacție, ce plasament.

Min 24 8-6 NEAGUUUUUUU! Al patrulea gol. Îi dă scăriță lui Mortensen de la șapte metri. Ce gol a reușit Cristina. Time-out Danemarca.

Min 22 7-6 GOOOOL NEAGUUU. Ce bombă. Cât de mult au contat acest goluri marcate de Neagu la Europene.

Min 22 6-6 Elisei ratează de pe extremă, a tras jos de această dată dar portarul advers a respins. Danezele comit pași.

Min 20 6-6 GOOOOL STANCAAA. Din pasa lui Neagu, poate cel mai letal duo de la aceste Campionate Europene.

Min 19 5-6 Skov, ce șut la vinclu de la 9 metri. Al doilea al danezei în acest meci.

Min 18 5-5 GOOOOL NEAGUUU de la șapte metri după ce Elisei a pătruns foarte bine pe stânga și a încercat o nouă boltă dar a fost faultată.

Min 17 4-5 GOOOOL ARDEAN. Pe contraatac.

Min 16 3-5 Gol Danemarca, al patrulea consecutiv. România nu a mai marcat de cinci minute.

Min 15 3-4 Brădeanu ratează singură de pe semicerc, Tolnai APĂRĂ contraatacul danez, dar apoi greșim pasa. Iarăși greșeli de nepermis.

Min 14 3-4 Stanca pe contraatac, împinsă evident, dar se dă doar 9 metri. Incredibil. Geiger trage în blocaj, dar apoi danezele se grăbesc și trag peste poartă.

Min 13 3-4 Aceeași Norgaard explodează pe contraatac după ce Ardean a trimis o boltă prea joasă de pe extremă iar portarul advers a parat. Neagu pe lângă poartă și danezele sunt din nou în ofensivă.

Min 12 3-3 Norgaard pe contraatac după ce Fiera a tras de la distanță în blocaj.

Min 11 3-2 Skov marchează pe o relație 1 la 1 cu Stanca.

Min 10 3-1 NEAGUUU. De la șapte metri, șut fără fentă, lângă bară.

Min 9 2-1 TOLNAIIII! Două mingi salvate în aceeași fază, danezele recuperează de fiecare dată dar pierd mingea.

Min 8 2-1 Greșesc danezele, dar Fiera comite forțare și gazdele sunt din nou în atac. ambele echipe joacă crispat, se comit multe greșeli.

Min 8 2-1 România pierde posesia după joc pasiv.

Min 7 2-1 Barăă Danemarca. Tolnai sărută stâlpul din dreapta sa, care a salvat-o la șapte metri.

Min 6 2-1 GOOOOL STANCA! Excelentă acțiune pe semicerc cu pirueta. Șapte metri pentru Suedia și cartonaș galben Ada Nechita.

Min 5 1-1 GOOOL Ada Nechita, excelent a atacat colțul scurt

Min 4 0-1 Norgaard marchează de pe extremă. Stanca, fault în atac.

Min 3 0-0 Se aud câteva strigăte din tribune, România, România. Neagu trage în blocaj.

Min 2 0-0 Trag danezele pe lângă poartă.

Min 1 0-0 România are prima posesie. Ada Nechita, intrată din primul minut, a tras în bară, de pe extremă.

15.28 Atmosferă electrizantă la Herning, 12.500 de spectatori au cântat în cor cu jucătoarele daneze imnul Danemarcei, organizatorii având inspirația să ”taie” înregistrarea audio. Se cântă și imnul României, câteva steaguri tricolore rebele fluturând în tribune. Arbitrează surorile Bonaventura din Franța, cele două care au oficiat și în meciul din grupă, atunci când au luat mai multe decizii împotriva României.

15.20 Gațu: ”Am adus psihologul din țară”

Cristian Gațu, președintele Federației Române de Handbal, a declarat că tricolorele au purtat aseară o serie de discuții cu psihologul echipei, chemat special din țară înaintea finalei mici cu Danemarca. ”"Eu n-am prea stat de vorba cu fetele pentru ca aseară a venit de la București psiholoaga echipei, care a vorbit cu fiecare jucătoare în parte. Vom vedea care este rezultatul acestor discuții", a spus Gațu. Președintele FRH a ținut totuși să le adreseze un mesaj jucătoarelor, în vestiar, înainte de meciul de astăzi. "Am vrut să le urez succes, să le spun că medalia de bronz ar mai aduce puțină fericire în casele românilor și că locul patru este primul loc care nu se premiază", a adăugat Gațu.

15.15 Vărzaru a primit trofeul de golgheter al Ligii Campionilor

Cristina Vărzaru a primit înaintea finalei mici trofeul pentru titlul de golgheter al Ligii Campionilor, ediția 2009-2010, când a marcat 101 goluri. ”Sunt fericită pentru acest trofeu pe care îl primesc acum la șapte luni de la încheierea sezonului, dar sper să fiu și mai fericită la finalul partidei de azi, pentru victoria României”, a spus Vărzaru.

15.10 Vărzaru: ”Trebuie să uităm cele 15 minute de coșmar din meciul din grupe”

”Sper ca fetele să se lupte cum numai ele știu și să câștigăm medaliile de bronz. România ar trebui să scoată acele 15 minute din repriza a doua a partidei din grupe cu Danemarca, când am primit 7-8 goluri la rând , au mai trecut multe meciuri de atunci, acum există o altă încărcătură psihică, toată lumea e mai obosită și cred că psihicul va conta foarte mult”, a declarat Cristina Vărzaru înainte de meci pentru TVR 2.

15.05 Lecușanu: ”Locul patru este extraordinar, dar vrem medaliile de bronz”

”Sper ca fetele să facă un meci bun și toată lumea să le susțină. N-aș vrea să le subestimez pe daneze dar eu îmi doresc ca jucătoarele noastre să lupte pentru aceste medalii până la capăt, pentru că ele lipsesc din palmaresul nostru după atâtea finale mici pierdute. Totuși locul patru este un loc extraordinar pentru noi și eu sper ca și în cazul unei înfrângeri lumea să ne aplaude”, a spus și Narcisa Lecușanu.

15.00 Cinci întrebări înaintea partidei de astăzi cu Danemarca:
Va mai reuși Talida Tolnai un meci de excepție care să suplinească erorile din defensivă și ofensivă?
Va reuși Neagu să tragă echipa după ea încă o dată după ce în semifinală a avut parte de momente dificile pe final?
Vor ieși la rampă și alte jucătoare în afară de Neagu?
Va reuși România să facă față presiunii publicului dar și mizei, calificarea pentru Mondiale?
Va depăși România complexul finalei mici?

Tricolorele au astăzi un meci infinit mai greu decât cel cu Suedia din semifinale, de departe cea mai slabă echipă dintre cele patru calificate în semifinale. Nu numai că România va trebui să treacă de una dintre cele mai puternice formații de la acest turneu, dar va trebui să facă față, asemenea meciului din grupa preliminară, și fanilor înfocați ai danezelor, care vor crea din nou o atmosferă ostilă tricolorelor.

Mai mult jucătoarele antrenate de Radu Voina luptă împotriva unei statistici crunte: România nu a mai revenit niciodată după o semifinală pierdută și a cedat în toate cele cinci finale mici disputate până acum. Apogeul a fost fără îndoială Campionatul Mondial din 2007 atunci când România a condus Germania, la pauză, în finala mică cu 18-11, dar a pierdut cu 35-36 în prelungiri.

Mai citește și:
Blestemul semifinalelor - Vezi întreaga poveste a meciului cu Suedia, ce cred psihologii despre insuccesele pe final de meci ale echipelor românești precum și modul în care ne-au ironizat suedezii după meci.

”Echipa lui Radu Voina are jucătoare de top pe fiecare poziție, dar în momentele cruciale ale jocului cu Suedia, linia de interi și centri a avut reale probleme și atât Melinda Geiger cât și Oana Șoit au avut evoluții dezamăgitoare”, scrie site-ul oficial al competiției în prefața finalei mici cu Danemarca.

Danemarca a pierdut fără drept de apel, scor 29-19, cealaltă semifinală cu Norvegia, considerată marea favorită la titlul european. ”Am pierdut în fața unei super-echipe. Sunt supărată pentru că visul nostru a fost să ajungem în finală. Totuși avem o echipă tânără cu mult potențial pentru viitor”, a spus Camilla Dalby după partida cu Norvegia. Masacrul din finalul partidei, când norvegiencele marcau gol după gol, a afectat vizibil psihicul danezelor care astăzi vor avea parte însă de susținerea publicului.

În meciul din grupe România a condus cu 15-14 la pauză, însă a clacat pe final de meci și Danemarca s-a impus cu 25-22.