HANDBAL: HCM Constanţa, aproape de optimile Ligii Campionilor!

0

Campioana României HCM Constanţa a învins azi, la Buzău, scor 32-30 (17-16) formaţia maghiară Pick Szeged într-un meci contând pentru grupa A a Ligii Campionilor. Graţie acestui succes, marinarii sunt foarte aproape să devină prima formaţia masculină din România care trece de faza grupelor celei mai puternice competiţii intercluburi.

Urmăriţi aici desfăşurarea meciului:

HCM Constanţa câştigă astfel al doilea meci din grupa A a Ligii Campionilor. Visul continuă! HCM este foarte aproape să devină prima formaţie masculină din România care trece de grupele Ligii Campionilor!!!!

32-30 Toma marchează şi constănţenii declanşează hora bucuriei la centrul terenului!

Avem 7 metri cu o secundă înainte de final!!!!

31-30 Mai sunt 40 de secunde. Hai băieţi! Nu avem voie să greşim

31-29 Nenadic reduce din diferenţă.

31-28 GOOOOL!!!! Dimache înscrie pe contratac

30-28 Primim gol de la mare distanţă, Stănescu era ieşit din poartă. Ungurii se apără foarte agresiv în sistem 3+3 n aceste momente, iar acest lucru ne incomodează vizibil.

30-27 Luăm prea repede gol.

30-26 Nicolae înscrie. Poate fi golul victoriei!

Zoran Kuerteş îşi îndeamnă la calm elevii.

28-24 Sârbul Nenadic ne dă ceva emoţii pe acest final de partidă. Mai sunt 8 minute!

28-23 Nenadic reduce din handicap.

28-22 Csepreghi marchează.

Băiceanu este eliminat 2 minute pentru o intrarea prea energică la Nenadic. Scăpăm fără gol.

27-22 Csepreghi se înalţă excelent şi înscrie plasat.

26-22 Toma vine lansat ca un fulger şi marchează pe centrul porţii.

25-22 Aruncarea prin suprindere a lui Florin Nicolae.

SUNTEM LA JUMĂTATEA REPRIZEI SECUNDE

24-22 Vom avea parte de un final încins.

24-21 Luăm gol pe o neatenţie în defensivă.

24-20 Csepreghi aruncă năprasnic.

23-20 Kadzirz loveşte din nou.

23-19 MAGNIFIC!!!! Toma aduce Constanţa la patru goluri avans. Antrenorul oaspeţilor cere primul time-out.

29-26 Ungurii marchează. Mai sunt 4 minute!

Jucăm fără portar pe faza defensivă! Decizie curajoasă a antrenorului lui HCM Constanţa.

29-25 Csepreghi este eliminat 2 minute. Ghionea marchează de la 7 metri pentru Pick Szeged!

29-24 Băiceanu ne aduce la 5 goluri avans

22-19 Masivul Băiceanu demonstrează că are şi viteză şi înscrie pe un contraatac şnur!!!!

21-19 O aruncare cu podeaua de mare clasă reuşită de Toma
Portarul marinarilor are din nou o paradă superbă

20-19 Kadzirz este lăsat prea liber.

20-18 Capriciosul Cspreghi la primul lui gol în acest meci.

19-18 Oaspeţii reduc repede din diferenţă

19-17 Contratac excelent pentru campioana României. Sabou înscrie.

18-17 Pick Szeged marchează prin acelaşi Kadzirz, pericolul nr.1 la poarta noastră în această partidă.

18-16 Dimache înscrie de pe picioare!

Adzic este eliminat timp de 2 minute. Atenţie! Este a doua eliminare pentru muntenegreanul de 34 de ani.

Ne apărăm foarte agresiv într-o formulă 5+1. ungurii nu au mai marcat de aproape 10 minute!

Au trecut 3 minute din această repriză şi nu s-a marcat!

RUDI apară! Mingea revine la adversari, dar portarul naţionalei demonstrează că este un adevărat înger păzitor pentru constănţeni şi reuşeşte să apere a patra minge consecutivă!!!!

Veteranul Rudi Stănescu se interpune la un balon pe scria gol! Suntem în inferioritate numerică

Repriza secundă stă să înceapă. La acest scor, HCM Constanţa are şanse mari să se califice printre cele mai bune 16 echipe din Europa.

17-16 Sabou marchează la ultima fază a primei reprize!

STĂNESCU apără aruncarea de la 7 metri !!!!

Eliminare de 2 minute pentru slovacul Martin Prachar de la HCM Constanţa. Am avut noroc că apărătorul nostru nu a primit direct roşu pentru faultul său dur.

Avem parte de o nouă revenire incredibilă a campioanei României după cea din meciul cu Montpellier când a recuperat 8 goluri !

16-16 Toma egalează !!!!

Colosul Adzic ajunge pe extremă şi obţine o aruncare de la 7 metri !

Spectatorii se ridică în picioare şi îşi încurajează favoriţii. Ne grăbim însă şi Nicolae aruncă precipitat de la mare distanţă

15-16 Laurenţiu Toma trasnformă lovitura de pedeapsă

Dimache pătrunde, obţine 7 metri şi o eliminare de 2 minute pentru Katzirz. La a treia, interul stânga va primi cartonaşul roşu

Oaspeţii sunt fluieraţi la fiecare atingere a mingii.

Mai sunt 4 minute din această repriză. Să sperăm că vom restabili egalitatea pe tabelă până la pauză!!!

14-16 Fostul dinamovist Dinamche înscrie primul său gol. Krivokapic aruncă peste. Ungurii nu au mai marcat de câteva minuteÎn sală se aude la difuzoare melodia "Noi suntem români!". Să sperăm că ungurii vor fi intimidaţi de această atmosferă ostilă.

Avem noroc. Ungurii nimeresc bară şi avem atacul

13-16 Sadoveac ne readuce în joc. PUTEM PROFITA DE ACEASTĂ SUPERIORITATE NUMERICĂ

Ghionea recuperează o minge, pleacă pe contraatac, dar ratează incredibil!

Golgheterul Katzirz este eliminat 2 minute de la Pick Szeged

12-16 Marcăm din 7 metri. Stănescu apără în sfârşit un balon!

11-16 Stănescu şi Popescu au prinz o zi foarte slabă azi

11-15 Atacul funcţionează, dar apărarea este practic inexistentă în această perioadă

10-15 Nenadic înscrie după o schemă bine lucrată de oaspeţi

10-14 Sadoveac reduce din diferenţă

Kuerteş este momentan  calm şi îşi încurajează elevii

9-14 Ghionea înscrie din nou şi antrenorul lui HCM cere primul time-out!!!

9-13 NU REUŞIM DELOC SĂ NE APĂRĂM. Stănescu îi ia locul lui Popescu în poartă.

DUBLĂ ELIMINARE....Băiceanu de la HCM şi Gabor de la oaspeţi

5-9 Ungurii profită de superioritatea numerică şi se distanţează la 4 goluri. Nu-i nimic....HCM Constanţa a recuperat 8 goluri împotriva lui Montpellier.

Pentru tehnicianul lui HCM Constanţa, Zoran Kuerteş, acest meci este unul special, el câştigând în urmă ce câţiva ani campionatul Ungariei chiar cu Pick Szeged.

5-8 Nenadic marchează, iar gigantul Adzic este eliminat 2 minute pentru o duritate!

5-7 Florin Nicolae trimite o torpilă de la 9 metri!

4-7 Golgheterul Katzirz ne marchează din nou

4-6 Nenadic profită de o o greşeală în defensiva noastră

4-5 Pavlovic  pătrunde în forţă şi înscrie de pe semicerc

3-5 Un prim gol marcat de Sadoveac, eroul victoriei contra lui UCM Reşiţa din derby-ul campionatului

Sabou ratează din 7 metri!

2-5 Ungurii domină net acest debut de meci

Intră pe teren şi Sadoveac la gazde. Ratăm însă foarte mult.

1-1 Ungurul Schuch marchează pentru HCM Constanţa

Sala din Buzău este arhiplină. Cinci autocare cu suporteri constănţeni au sosit de pe litoral special pentru această partidă!

0-1 Oaspeţii deschid scorul

Am intrat în minutul 2 şi scorul este 0-0

Mihai Popescu a intrat pefrect în meci! Prima paradă reuşită !!!

Românul Valentin Ghionea este titular. Buricea lipseşte de la HCM Constanţa, fiind accidentat

Mai sunt câteva secunde până la începutul partidei. Jucătorii celor două echipe se încălzesc momentan.

HCM şi Pick Szeged se bat practic pentru ultimul loc de calificare în contextul în care Montpellier, Valladolid şi Chehovskie Medvedi sunt cotate ca favorite certe.