HANDBAL: România luptă pentru locul 15

0

România a pierdut cu 32-40 meciul pe care l-a disputat în această seară în Croaţia în compania Spaniei, medaliată cu bronz la Olimpiada de la Beijing.

Naţionala masculină de handbal a României a susţinut aseară penultimul meci de la Campionatul Mondial din Croaţia în compania Spaniei, echipă care a cucerit bronzul olimpic la Olimpiada de la Beijing. Ca şi în alte meciuri importante din faza grupelor, România nu a făcut o partidă rea, atingându-şi însă de fiecare dată limitele. Când părea mai sigură pe ea, echipa lui Aihan Omer se apropia doar la 3 goluri diferenţă de Spania într-un meci pe care ibericii l-au controlat însă din primul până în ultimul minut. 16-19 a fost scorul la pauză şi România mai păstra încă speranţa obţinerii unei victorii care să asigure prezenţa în finala pentru locul 13. Ca şi în alte partide văzute la acest Campionat Mondial, România s-a stins încet, iar pe finalul său pe teren n-a mai existat decât o singură echipă: aceea a Spaniei. În urma acestei înfrângeri, România a ocupat locul secund în Grupa I din Cupa Preşedintelui şi va juca mâine pentru locurile 15-16 cu echipa Rusiei.