Galaţi: HC Oţelul a învins pe Tomis Constanţa GALERIE FOTO

0

Formaţia gălăţeană s-a impus cu scorul 24-21, într-un meci din etapa a şaptea a Ligii Naţionale feminine

La primul meci după demisia antrenoarei Gabriela Artene şi excluderea din lot a jucătoarei Amelia Busuioceanu, Oţelul Galaţi a câştigat pe teren propriu disputa cu Tomis.

Meciul a fost foarte echilibrat, Tomis Constanţa reuşind pe finalul primei reprize să ia un avans de două goluri, scor 10-12 la pauză.

Oţelul a replicat imediat după reluare, cu trei goluri consecutive, echilibrul persistând până în minutul 49 (scor 18-19). Au urmat zece minute în care gălăţencele s-au apărat aproape perfect, perioadă în care nu au primit decât un singur gol (24-20, min. 59) şi s-au desprins decisiv.

Handbalista ehipei gălăţene, Daciana Curtean, a lăsat să se înţeleagă că Amelia Busuioceanu, exclusă marţi din lot, era marea problemă a echipei.

„Am reînvăţat să fim o echipă. Păcat că nu am realizat toate şi la timp cât de importantă este unitatea grupului, nu am fi fost atât de jos în clasament. Mulţumim fostei antrenoare, victoria de astăzi este şi a ei”, a declarat Daciana Curtean.