FC Barcelona a câştigat a opta Ligă a Campionilor la handbal!

0

La nici 24 de ore de la triumful fabulos al fotbaliştilor catalani pe Wembley, FC Barcelona Borges a câştigat, în urmă cu trei ore, şi Liga Campionilor la handbal masculin, consolidându-şi poziţia de cea mai titrată formaţie din istoria acestui sport.

Catalanii s-au impus cu 27-24 în faţa conaţionalilor de la Renovalia Ciudad Real în finala disputată pe Lanxess Arena din Koln (Germania). La meci au asistat 18.500 de spectatori, 500 de fani fiind ai învingătorilor şi 400 ai învinşilor.

După 6 ani clubul reajunge la titlul suprem, pentru a opta oară, depăşind net pe VfL Gummersbach (Germania, 5 titluri), respectiv Renovalia Ciudad Real (Spania), SKA Minsk (Belarus) şi SC Magdeburg (Germania) - toate cu câte 3 titluri. Triumful din sezonul 2004-2005 a fost marcat şi de o înfrângere istorică a "extratereştrilor" în faza grupelor, 27-29 în deplasarea contra campioanei României, HCM Constanţa.

Eroul meciului a fost portarul sârb Daniel Sarici, care a apărat 22 de şuturi, reuşind un procentaj uluitor de 44 % din total. Primele 20 de minute s-a mers cap la cap (10-10), apoi echilibrul a fost rupt de golgeterul danez Jesper Noddesbo şi de Sarici, care a reuşit un gol incredibil din poartă-n poartă (12-10 în min. 24)! Apărarea a fost de netrecut, "multinaţionala" catalană avându-i în formă maximă la linia de 9 m pe suedezul Magnus Jernemyr, ungurul Laszlo Nagy (căpitanul echipei) şi francezul Cedric Sorhaindo.

Fişa tehnică:

FC Barcelona Borges (14+13): Saric (1 gol); Víctor Tomás (3), Nagy (1), Noddesbo (8), Sarmiento (1), Rutenka (3), Juanín García (3) -  echipa de start; Raúl Entrerríos (2), Jernemyr (-), Sorhaindo (1), Rocas (2,1 din 7m), Ugalde (1), Igropulo (1), Oneto (-), Iker Romero (-).

Renovalia Ciudad Real (10+14): Hombrados; Abalo (3), Isaias Guardiola (-), Dinart (-), Chema Rodríguez (2), Jurkiewicz (5), Kallman (1) - echipa de start; Viran Morros (-), Julen Aguinagalde (1), Lazarov (5, 2 din 7m.), Alberto Entrerríos (4), García Parrondo (1), Davis (-), Joan Cañellas (2).

Arbitri: Lazaar Nordine (FRA) şi Laurent Reveret (FRA). Eliminări de câte 2 minute: Nagy (21'), Sorhaindo (32'), Igropulo (34'), Ugalde (44')/ Barcelona, respectiv Guardiola (17'), Morros (43'), Dinart (49')/ Ciudad Real.

Evoluţia scorului (la fiecare 5 min): 2-2, 4-4, 8-9, 10-10, 12-10, 14-10 (pauză). 15-12, 19-13, 22-16, 26-20 y 27-24 (final).