Erupţia „vulcanului Steaua“

0

Bucureştenii au câştigat turul semifinalei Cupei Cupelor cu spaniolii de la Granollers, (32-28). Susţinuţi frenetic de un public senzaţional, „roş-albaştrii“ au obţinut cel mai important succes al handbalului masculin din ultimii ani.

La 27 de ani de la calificarea lui Dinamo în finala Cupei Cupelor, Steaua are şansa să repete performanţa marii rivale. A fost un meci nebun, cu multe lucruri halucinante pentru adversari, dar şi pentru iubitorii de handbal.

Preşedintele Stelei, Constantin Cazacu, a luat loc pe banca de rezervă şi s-a comportat ca un adevărat antrenor, dând chiar sfaturi tehnico-tactice jucătorilor în timpul time-out-urilor. În schimb, antrenorul Bozo Rudic a revenit pe teren ca jucător după aproape un an de la retragere. Atmosfera euforică şi unitatea echipei a fost, se pare, cheia succesului.

Fără să dispună de jucători puternici pe linia de 9 metri, Steaua a reuşit să-i surprindă pe iberici prin combinaţiile rapide cu pivoţii. Centrul Marius Stavrositu (7 goluri în total) a reuşit meciul vieţii şi a marcat trei goluri doar în primele minute.

Extrema Ionuţ Georgescu a fost şi el reprofilat la această partidă, evoluând conducător de joc. După 14-10 la pauză, „roş-albaştrii" au cedat fizic treptat în partea secundă, terminând totuşi partida cu un rezultat ce ne dă speranţe la calificare.

Au marcat pentru Steaua: Stavrositu 7, Georgescu 6, Novanc 6, Răpciugă 5, Cian 2, Vujadinovic 2, Rudic 1, Dinescu 1, Stamate 1 şi Savenco 1

Returul se dispută pe 2 mai, de la ora 13.30, în Palatul Sporturilor din Granollers.

Nebunie în roş-albastru

Peste 5.500 de suporteri stelişti au asistat la meci şi au creat o atmosferă incendiară în Sala Polivalentă, la fel ca la finala Cupei Challenge din 2006.

Mulţi dintre membrii galeriei au urmărit partida la bustul gol, dar nu au creat incidente şi au scandat împotriva patronului formaţiei de fotbal Gigi Becali doar la finalul meciului.