Toulon - Oltchim 22-26! Victorie cu emoţii pentru românce

0

Echipa de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 26-22 (13-13), formaţia franceză Toulon, într-un meci din etapa a IV-a a grupei C a Ligii Campionilor.

În celălalt meci al grupei, disputat tot astăzi, echipa norvegiană Larvik a învins categoric, cu scorul de 38-20, formaţia daneză Randers HK.

min 58 Ozel ia o fază pe cont propriu, îi pasează Ionelei Gîlcă care marchează

min 55 Franţuzoaicele se apropie la două goluri după ce vîlcencele ratează

min 53 Paula Ungureanu apără din nou, iar Cristina Neagu marchează un gol superb

min 51 Neagu înscrie din nou şi îşi duce echipa la două goluri distanţa

min 49 Oltchim pierde mingea, iar franţuzoaicele profită şi restabilescu egalitatea

min 45 Toulon se apropie din nou la un gol

min 44 Eliminare de două minute pentru Patricia Vizitiu şi lovitură de la 7 m pentru Toulon

min 43 ambele echipe ratează contraatacul

min 40 Lovitură de la 7 m transformată de Elisei

min 38 Eliminare de două minute pentru Oltchim. Franţuzoaicele înscriu din 7 metri

min 36 Elisei pleacă pe contraatac şi înscrie de pe extremă

min 35 Lovitură de la 7 m pentru Oltchim! Înscrie Elisei!

min 34 Ada Nechita înscrie de pe colţul scurt

min 33 Eliminare de două minute pentru Toulon şi lovitură de la 7 m pentru românce!marchează Elisei

min 32 Neagu înscrie din nou, de pe contraatac

min 31 Cristina Neagu marchează primul gol din această partidă cu o aruncare puternică de la 9 m

A început repriza secundă!

PAUZĂ Toulon-Oltchim 13-13

min 30 Beşe aruncă puternic de la 10 m şi înscrie şi restabileşte egalitatea

min 28 Lovitură de la 7 m pentru Toulon care se desprinde la două goluri

min 26 franţuzoaicele restabilesc egalitatea

min 23 Ionela Stanca primeşte de la Meiroş şi înscrie din cădere

după ce a condus aprope toată repriza, formaţia din România este condusă în premieră cu un gol

min 21 Oltchim ratează iar scorul este egal

min 19 Oltchim primeşte o nouă lovitură de la 7 m dar ratează

min 18 Toulon mai recuperează un gol şi se apropie la un singur gol de Oltchim

min 17 Eliminare de două minute pentru Patricia Vizitiu

min 14 Franţuzoaicele mai recuperează un gol, înscriind prin contraactac

min 13 Toulon porneşte pe un nou atac, însă aceeaşi Elisei reuşeşte să recupereze mingea.

min 12 Lovitură de la 7 metri pentru românce

min 10 Patricia Vizitiu înscrie ea

min 7 Oltchim se distanţează la 4 goluri graţie reuşitei lui Ozel

min 6 Beşe marchează primul gol din această partidă, după un nou contraatac

min 4 Debut bun pentru Oltchim! Paula Ungureanu recuperează o minge şi trimite către Ionela Stanca care înscrie pe contraatac

min 2 Oltchim reuşeşte să egaleze după ce Cristina Neagu a pasat perfect pe Ionela Stanca care înscrie de pe pivot

min 1 Ramona Maier aruncă de pe extremă, însă portarul franţuzoaicelor reuşeşte să apere

Cu două înfrângeri şi o singură victorie, vâlcencele au avut cel mai slab început de sezon din ultimii cinci ani în competiţia europenă.

Fetele antrenate de Peter Kovacs au nevoie disperată de un rezultat pozitiv în Franţa pentru a avea linişte. Chiar înainte de a pleca spre Hexagon, întreg lotul a fost băgat în şedinţă de oficialii clubului, jucătoarele primind un ultim avertisment.

„În situaţia în care echipa nu se va califica în grupele principale ale Ligii Campionilor, urmează ca împotriva celor răspunzători de acest eventual insucces să se ia unele măsuri dure şi chiar surprinzătoare", a anunţat preşedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu