HANDBAL: Oltchim a învins-o pe Tomis Contanţa, scor 27-22

0

“Galacticele” de la Oltchim s-au impus şi în etapa a II-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, scor 27-22, după ce au trecut de unul din principalii adversari din campionat, Tomis Constanţa.

Campioana României a obţinut astăzi a doua victorie din acest campionat, învingând în deplasare formaţia Tomis Constanţa. Fetele lui Voina au condus încă din primele minute, prin reuşitele handbalistelor Valentina Elisei şi Ionela Stanca. Constanţencele au egalat în minutul opt al partidei, însă Cristina Neagu readuce formaţia de la Vâlcea în avantaj. “Galacticele” au profitat de unele greşeli făcute de jucătoarele de la Tomis şi s-au distanţat la cinci goluri, stabilind scorul la pauză, 17-12 pentru formaţia condusă de Radu Voina. Vâlcencele au continuat dominarea şi în partea secundă, câştigând partida cu 27-22.