Ce dulce este gustul revanşei! România-Spania 30-26

0
Vărzaru a marcat nouă goluri

România a debutat cu dreptul la Campionatul European de handbal feminin, învingând categoric vicecampioana continentală Spania, scor 30-26 (15-10), reprezentativă care ne făcuse zile fripte la precedentele două turnee finale.

România a debutat cu dreptul la Campionatul European de handbal feminin, învingând categoric vicecampioana continentală Spania, scor 30-26 (15-10), reprezentativă care ne făcuse zile fripte la precedentele două turnee finale. Nevoită să petreacă trei zile pe drumul către Danemarca, după ce greva controlorilor de trafic aerian din Spania a dat peste cap programul zborurilor, ibericele n-au făcut faţă ritmului impus de românce. După un debut ceva mai timid, tricolorele au trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 8 (scor 4-3). Foarte precise în defensivă, elevele lui Radu Voina au recuperat foarte multe mingi şi au trimis contraatacuri ucigătoare către cele două vârfuri de lance Stanca şi Vărzaru, ambele cu cinci reuşite în prima repriză.

Emoţii în partea secundă

România a început în forţă repriza secundă şi s-a distanţat şi la opt goluri. Ibericele n-au lăsat însă garda jos şi au echilibrat jocul, apropiindu-se şi la trei goluri diferenţă. Execuţiile de mare clasă ale Cristinei Neagu şi paradele Talidei Tolnai ne-au salvat totuşi de la un posibil final de coşmar. „România are jucătoare fantastice, precum Vărzaru şi Neagu. Sunt sigură că de data asta româncele vor fi în semifinale", ne-a lăudat expertul Federaţiei Europene de Handbal, fosta mare jucătoare daneză Camilla Andersen.

Au marcat pentru România: Vărzaru 9, Stanca 7, Neagu 4, Şoit 3, Fiera 2, Manea 2, Ardean 1 , Tivadar 1, Brădeanu 1.Următorul meci al tricolorelor este programat mâine, de la ora 21.45 (TVR 2), împotriva triplei campioane olimpice Danemarca. Interesul este enorm, toate biletele fiind deja epuizate.