Liga Campionilor la handbal: Oltchim - Zvezda 31-27/Filmul meciului

0

Echipa feminină de handbal Oltchim Rm. Vâlcea a câştigat cu 31-27, astăzi, pe teren propriu, meciul cu formaţia rusă Zvezda Zvenigorod. Campioana României este lider în grupa C a Champions League.

Meciul s-a terminat. VICTORIE MARE (31-27) PENTRU OLTCHIM, CARE TRECE PE PRIMUL LOC ÎN CLASAMENTUL GRUPEI.

Oltchim nu mai poate pierde meciul. Şi Radu Voina cere o "dublă aeriană". Păcat că nu iese...

Radu Voina a cerut time-out.

Multe erori  în aceste minute de final de meci.

Min. 58: Saşurkova marchează (31-26).

Min. 58: GOOOL, MANEA! Şi Oltchim menţine distanţa (31-25).

Min. 57: Polenova înscrie (30-25).

Min. 56: "Aeriană" Lecuşanu - NEAGU şi 30-24.

Min. 55: Mingea aruncată de Cristina Neagu trece peste. Marchează Andruşina (29-24).

Min. 54: Manea este eliminată două minute.Polenova înscrie din "7 metri" (29-23).

Min. 54: GOOOL, NEAGU! Oltchim conduce cu 29-22.

Min 53: Contraatac Oltchim şi Ramona Maier nu poate marca deşi este singură cu portarul.

Alt atac ratat de Oltchim...

Min. 52: Ratează Ramona Maier.

Min. 51: Saşurkova înscrie (28-22).

Apără Paula Ungureanu!

Min. 49: Ramona Maier scapă pe contraatac, însă nu reuşeşte să înscrie. Mingea este tot la Oltchim, însă ratează şi Oana Manea...

Min. 48: GOOOL, NEAGU! Şi Oltchim conduce cu 28-21.

Oltchim are superioritate numerică.

Min. 47: GOOOL, STANCA! Şi Polenova este eliminată pentru două minute (27-21).

Zvezda reduce din diferenţă (26-21).

Min. 46: GOOOL, LECUŞANU! Oltchim conduce la o diferenţă de şase goluri (26-20).

Min. 45: GOOOL, PUŞCAŞU! Oltchim - Zvezda 25-20.

Min. 43: Ratează Cristina Neagu, dar şi Andruşina.

Min. 42: Aruncare de la 7 metri pentru Zvezda. Polenova transformă (24-20).

Min. 42: GOOOL, VĂDINEANU. Din aruncare de la 7 metri (24-19).

Oltchim joacă pentru prima dată cu doi pivoţi, Ionela Stanca şi Oana Manea.

Nici Zvezda nu renunţă (23-19), iar mingea Cristinei Neagu este parată. Apără imediat şi Paula Ungureanu.

Min. 39: GOOOL, MANEA! Din nou cinci goluri (23-18).

Şi Zvezda ratează un nou atac. Oltchim are posibilitatea să se desprindă la şase goluri. Se ratează însă şi Viakireva înscrie (22-18).

Min. 38: GOOOL, MAIER! Pe contraatac şi cinci goluri avans pentru campioana României (22-17).

Min. 37: GOOOL, PUŞCAŞU! Oltchim - Zvezda 21-17.

Nouă perioadă de joc confuz.

Se recuperează mingea. Oltchim atacă.

Min. 35: GOOOL, PUŞCAŞU! Din nou Oltchim se desprinde la 3 goluri (20-17).

Cristina Neagu a primit îngrijiri medicale. Oltchim atacă. Maier ratează!?

Min. 34: GOOOL, MANEA! Oltchim conduce cu 19-17 şi are atacul.

Oltchim are superioritate, însă Şimkute forţează în atac...

Min. 32: Maier nu reuşeşte să înscrie. O face Potapenko (18-17).

La Oltchim a  intrat Manea.

S-a reluat meciul. Zvezda are mingea. Paula Ungureanu apără!

Gyor - Itxako 29-28 (rezultat final).

Oltchim a avut un joc cu fluctuaţii în primele 30 de minute. Important este că a stăpânit perioadele importante, debutul şi finalul reprizei. Şi că Valentina Ardean-Elisei poate să meargă fără să fie sprijinită. Accidentarea ei nu pare a fi foarte gravă. Nu se ştie încă dacă mai poate juca în acest meci.

Prima repriză s-a încheiat.

Min. 30: GOOOL, VĂDINEANU! Oltchim se desprinde din nou (18-16). Szucs este eliminată două minute.

Min. 30: Ionela Stanca obţine un "7 m".

Min. 29: GOOOL, LUCA! Experimentata jucătoare înscrie într-un moment important (17-16).

Handbalistele Oltchim-ului nu se regăsesc.

Min. 28: Zvezda a egalat (16-16).

Min. 28: INCREDIBIL! La doua contraatacuri, Szucs şi Maier ratează singure cu portarul! La Gyor, Itxako conduce cu două goluri!

Min. 27: Iulia Puşcaşu s-a apărat în semicerc. Polenova transformă aruncarea de la 7 metri (16-15).

Min. 26: GOOOL, STANCA! Oltchim - Zvezda 16-14

Min. 25: GOOOL, STANCA! Oltchim - Zvezda 15-13. Rusoaicele înscriu şi ele (15-14).

Min. 24: Maier nimereşte stălpul porţii ruse şi Zvezda ne sancţionează imediat (14-13).

Valentina Ardean-Elisei este scoasă pe braţe de pe teren. Ea s-a lovit la genunchiul drept. Vali are ochii în lacrimi.

Min. 23: GOOOL, ELISEI! Oltchim are 14-12. Valentina Ardean-Elisei se resimte şi primeşte îngrijiri medicale. Meciul este întrerupt.

Min. 22: GOOOL, LUCA! Elena Dmtrieva este eliminată pentru două minute. Oltchim are 13-12 şi atacă.

Min. 21: GOOOL, ŞIMKUTE! Oltchim are un gol avans (12-11). Doar pentru câteva clipe... Polenova e greu de blocat (12-12).

Min. 20: Baranovskaia egalează (11-11).

Min. 19: GOOOL, MAIER! Contraatac letal al campioanei României. Oltchim - Zvezda 11-10.

Min. 17: Andruşina egalează (10-10). Maier ratează un "7 metri"!

Min 17: Lecuşanu nu reuşeşte să înscrie...

Min. 17: Rusoaicele reuşesc încă două goluri şi Oltchim are doar un gol avans (10-9). Radu Voina a cerut timp de odihnă.

Min. 15: Zvezda reduce diferenţa (10-7) prin aruncarea de la 7 metri executată de Potapenko. Şimkute este eliminată 2 minute.

Min. 15: Cristina Neagu aruncă, însă mingea loveşte unul din stâlpii porţii echipei ruse.

Paula Ungureanu confirmă evoluţia bună din Spania.

Min. 12: Diferenţa se măreşte - 10-6. Paula Ungureanu apără, iar Maier înscrie.

Min. 12: GOOOL, MAIER! Şi Oltchim are 9-6.

Min. 12: Andruşina marchează din nou (8-6)

Min. 10: Andruşina şi Cristina Neagu înscriu. Oltchim - Zvezda 8-5.

La începutul meciului, Elena Polenova a strigat la Trefilov. Se pare că este singura jucătoare din lotul Zezdei care are curajul să se contreze cu celebrul antrenor.

Trefilov cere timp de odihnă.

Min. 9: Paula Ungureanu apără o aruncare de la 7 metri executată de Polenova. GOOOL, LUCA! Oltchim are trei goluri în faţă: 7-4.

Min. 8: GOOOL, MAIER! Oltchim se desprinde la două goluri (6-4).

Viakireva, eliminare de 2 minute.

Min. 7: GOOOL, LECUŞANU! Şi apără Paula Ungureanu. Oltchim atacă şi conduce cu 5-4.

Min. 6: Primul atac ratat de Oltchim. Viakireva aduce pe Zvezda în avantaj (3-4). La acţiunea următoare Ramona Maier egalează (4-4).

Min. 5: GOOOL, NEAGU! Şi o face şi Potapenko (3-3)

Min. 4: GOOOL, MAIER! Ea transformă o aruncare de la 7 metri (2-1). Însă Zvezda egalează prin Viakireva (2-2).

Min. 3: Elena Polenova egalează (1-1).

Min. 2: Oltchim are primul atac. GOOOL! Valentina Elisei-Ardean. Oltchim conduce cu 1-0.

Meciul a început.

Sala este arhiplină. Suporterii vâlceni au ocupat-o cu circa 30 de minute înaintea fluierului de start.

"Meciul se anunţă dificil, mai ales că jucătoarele Zvezdei sunt mai înalte decât fetele noastre", a declarat înaintea partidei Radu Voina, antrenorul Oltchimului.

Lotul echipei Zvezda:
Saşurkova 2, Suslina 31 - portari, Krutova 6, Dmtrieva 7, Viakireva 8, Iuşcenko 9, Kalinina 10, Koroleva 12,
Andruşina 17, Vetkova 19, Polenova 20, Potapenko 22,  Dronina 77.
Antrenor: Evgheni Trefilov.

Lotul Oltchimului:
Ungureanu 30, Tolnai 21 - portari, Ardean 15, Puşcaşu 5, Maier 17, Manea 22, Stanca 9, Luca 14, Vasciuk 77, Şimkute 85, Neagu 8, Lecuşanu 99, Szucs 23, Vădineanu 25.
Antrenor: Radu Voina

La meciul din această seară asistă şi Bogdan Voina. El a venit să îşi încurajeze tatăl şi logodnica, Narcisa Lecuşanu.

"Zvezda a dovedit că rămâne o echipă periculoasă chiar dacă se află într-un proces de întinerire a lotului. Am văzut-o în meciul cu Gyor, care nu m-a impresionat. Oltchim nu poate fi învinsă la Rm. Vâlcea. Cu trei victorii pe teren propriu şi un rezultat bun la Gyor sau la Zvezda poate câştiga grupa", a declarat pentru "Adevărul" Luminiţa Huţupan, fostul căpitan al grupării vâlcene.

În prima etapă din grupa C adversareledin această seară au obţinut victorii. Oltchim a câştigat cu 27-24 în Spania, cu Itxako, o grupare incomodă care a câştigat ediţia trecută a Cupei EHF. Zvezda s-a impus pe teren propriu, cu 34-29, în faţa formaţiei maghiare Gyor Eto KC, însă ea a condus la un moment dat la o diferenţă de unsprezece goluri.

Alte informaţii despre meciul Oltchim - Zvezda:

Valentina Ardean: “Trebuie să dăm totul pe teren cu Zvezda!”

Trefilov: "Sper să facem publicul de la Vâlcea să tacă!"

Rusoaicele de la Zvezda pregătesc ultimul antrenament înaintea meciului cu Oltchim